Evden ayrılma sırasında götürülen altınlar nedeniyle maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminat değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Evden ayrılma sırasında götürülen altınlar nedeniyle maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminat değildir

Davalı-davacı koca kadın tarafından evden ayrılma sırasında götürüldüğünü iddia ettiği altınlara ve kadın tarafından alınıp iade olunmadığını belirttiği paralara ilişkin olarak 10.000 TL maddi tazminat talebinde bulunmuştur.

Bu istek boşanmanın fer’i niteliğinde (TMK. md. 174/1) olmayıp ayrıca nispi harca tabidir. Davalı-davacı kocanın davanın açılışında yatırdığı başvurma harcının dava dilekçesindeki tüm istekleri kapsadığı gözetilerek boşanmanın fer’i niteliğinde olmayan maddi tazminat istemine yönelik davalı-davacı kocaya eksik alman nispi harcı tamamlaması için usulünce süre verilip (Harçlar Kanunun md.30-32) görev hususu da dikkate alınarak sonucuna göre işlem tesisi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 03.10.2011, E. 2010/13592, K. 2011/14686.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.