Ev Alınırken Eşin Ailesi Tarafından Yapılan Yardımın İspatı

Ara 1, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Toplanan deliller, gelen banka hesap hareketleri, tanık beyanları ile sunulan satış protokolü karşısında Mahkemenin de kabulünde olduğu üzere, dava konusu dairenin 18.01.2005 tarihinde 155.000 TL bedelle davalı adına satın alındığı, bu bedelin 53.800 TL’sinin davalı Zinet’e ait Garanti Bankası Bayrampaşa şubesindeki hesabından çekildiği, 25.000 Doların 10.01.2005 tarihinde davalının ablası Nimet Erdöl’ün, 45.000 TL.nin ise 18.01.2005 tarihinde davalının babası Ahmet Eser’in Ziraat Bankası Rami şubesindeki hesaplarından çekilen ve davalıya verilen paralar olduğu, bakiye kısmın yine davalı Zinet’in banka hesabından çekildiği anlaşılmaktadır. Bilirkişi tarafından da bu şekilde alındığı kabul edilen taşınmazla ilgili artık değer belirlenirken davalının babası ve ablasının davalıya verdiği paralar davalı lehine düşülerek bakiye miktar artık değer kabul edilmiştir. Mahkeme ise bu miktarların denkleştirmede dikkate alınamayacağını, bu katkıların ancak katkı yapanlar tarafından genel hükümlere göre açacakları davada talep edilebileceğini kabul etmiştir.

Taraflar arasında edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli iken 155.000 TL’ye alındığı anlaşılan dava konusu dairenin alımında kullanılmak üzere davalının babası tarafından verilen 45.000 TL ile davalının ablası tarafından verilen 25.000 Dolar (alım tarihi itibarıyla 34.530 TL) davalıya bağışlanmış sayılır ve karşılıksız kazanma niteliğindeki bu miktarlar davalının kişisel malı niteliğindedir (TMK’nın m.220/2). Davalının kişisel malı niteliğindeki toplam 79.530 TL’nin TMK’nın 231 .maddesine göre artık değer belirlenirken, TMK’nın 230.maddesi gereğince denkleştirmeden elde edilen miktar olarak re’sen tasfiyede dikkate alınması gerekir. Mahkemenin davalının babası ve ablasının davalıya verdiğini kabul ettiği toplam 79.530 TL’yi denkleştirme miktarı olarak tasfiyede dikkate alması ve artık değeri bu şekilde belirleyerek davacının katılma alacağını hesaplaması gerekirken, davanın niteliğine aykırı bir takım değerlendirmelerle yazılı şekilde hüküm kurması doğru olmamıştır.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.