Eşyanın Hangi Eşe Ait Olduğu Saptanamazsa Bu Eşya Eşlerin Paylı Mülkiyetinde Kabul Edilir-Yargıtay Kararı: E. 2009/21532, K. 2011/2987

Şub 26, 2020 | Boşanmada Eşya Alacağı

Eşyanın Hangi Eşe Ait Olduğu Saptanamazsa Bu Eşya Eşlerin Paylı Mülkiyetinde Kabul Edilir

Ev eşyalarının eşlerden hangisine ait olduğu kanıtlanamamışsa bunların eşlerin paylı mülkiyetinde olduğunun tespiti ile yetinilmesi gerekir.

Davaya konu edilen taşınır ev eşyalarının eşlerden hangisine ait olduğu kanıtlanamamıştır. Bu durumda Türk Medeni Kanununun 222/2 maddesi uyarınca mevcut eşyalarının cins ve nitelikleri belirtilerek bunların eşlerin paylı mülkiyetinde olduğunun tespiti ile yetinilmesi gerekirken; ortaklığın giderilmesi sonucunu doğurur şekilde bedeline hükmedilmesi doğru olmamıştır. (Y2HD, 22.02.2011, E. 2009/21532, K. 2011/2987.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşyanın Hangi Eşe Ait Olduğu Saptanamazsa Bu Eşya Eşlerin Paylı Mülkiyetinde Kabul Edilir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.