Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Eşya Alacağı Davasında Raporlar Arasındaki Çelişki Giderilmelidir – Yargıtay Kararı: E. 2011/3786, K. 2011/8521

Eşya Alacağı Davasında Raporlar Arasındaki Çelişki Giderilmelidir – Yargıtay Kararı

Raporlar arasındaki çelişki giderilmeden karar verilemez.

Mahkemece davacıya ait olduğu kabul edilen diğer çeyiz eşyalarına ilişkin temyiz itirazı yönünden ise; Mahkemece, çeyiz eşyalarının değerlerine itiraz edilmesi nedeni ile itirazı haklı görerek yeniden bilirkişi incelemesi yaptınlıp, rapor alınmış ise de tespit bilirkişisi ve mahkemece tayin edilen bilirkişi tarafından düzenlenen rapor arasında davalının aleyhine bariz nispetsizlik olmasına göre, raporlar arasındaki çelişki giderilmeden ve gerekçesi belirtilmeden, davalı tarafından değer yönünden kabul edilmeyen tespit bilirkişisinin raporu doğrultusunda bedelin ödenmesine karar verilmesi, yine davalı vekilinin davacıya ait olmadığını iddia ettiği ve dosyaya ibraz ettiği fatura ve kredi kartı ekstereleri ile ispatladığı gerekçeli kararın 2 ve 3. sırasında belirtilen koltuk takımı (Yataş), Yatak odası takımı (Yataş), eşya listesinin 5. ve 6. Sırasında yazılı Mutfak masası (istikbal), ve 4 adet Sandelye (İstikbal)’nin kişisel eşya sayılan çeyiz eşyası olmadığının anlaşılmasına rağmen, belirtilen eşyalannda davacıya ait çeyiz eşyası kabul edilerek aynen mümkün olmaması halinde bedelinin davacıya verilmesine, karar verilmesi hatalıdır. (Y6HD, 20.7.2011, E. 2011/3786, K. 2011/8521)

Son düzenleme tarihi 25 Şubat 2020 11:40

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.