Eşlerin Sosyal Statüsü Nasıl Değişir?

Nis 30, 2019 | Boşanma Davası Makaleleri

Eşlerin Sosyal Statüsü Nasıl Değişir?

Boşanma, eşlerin evlenme ile kazanmış oldukları şahsi hallere de etki yapar. Gerçekten, evlenmeyle kazanılmış olan şahsi hallerden bazıları değişirken (örneğin eşlerin «evli» olmaktan çıkarak «boşanmış» şahsi halini almaları, karının kocanın soyadını kaybederek eski kızlık soyadına dönmesi gibi), bazılarında bir değişiklik olmaz, eşler bunları muhafaza ederler (örneğin evlenme ile kazanılan rüşt, vatandaşlık ve sıhri hısımlık gibi).

Sıhri hısımlık devam etmekte olduğuna göre, boşanan eşler birbirlerinin alt ve üst soy akrabaları ile evlenemezler. Adana boşanma sayısının fazla olduğu bir şehirdir. Adana boşanma avukatı olarak bu tarz olaylara sıklıkla rastlamaktayız.

Kanun koyucu, şahsi hallerin muhafaza edileceği hakkındaki kaideye aynı madde içinde bir istisna da getirmektedir. Gerçekten, soyadı da şahsî hallere dahil bulunmasına rağmen, kadın boşanma ile birlikte kocanın soyadını kaybetmekte ve evlenmeden önceki kızlık soyadını taşımaya başlamaktadır. Kadın evlenmenin yapıldığı sırada dul idiyse, boşanmadan sonra, ölen eski kocasının soyadını alacak, ancak bu soyadını taşımak istemiyorsa, boşanmaya karar verecek olan hâkimden kendi ailesinin soyadını (yani kızlık soyadını) taşımasına izin vermesini talep edecek, hâkim de buna karar verebilecektir.

Boşanan kadının kocasının soyadını taşımaya devam edememesi, bazı hallerde sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Gerçekten, boşanan tarafların okul çağında çocuklarının bulunması ve bu çocukların velâyetinin de anaya bırakılmış olması halinde, bu çocuklar aynı zamanda okulda da «velileri» olan annelerinin kendilerininkinden başka bir soyadı taşımakta olması nedeniyle bir eziklik duygusuna kapılabilirler ve arkadaşlarının bu konuda çeşitli sorularına ve sataşmalarına muhatap olabilirler. Bu nedenledir ki hâkime, bir sakınca bulunmadığı ve meselâ boşanmada karının kusurlu olmadığı hallerde karının velâyetin sona ermesine kadar kocanın soyadını taşımaya devam etmesine izin verebilme imkânı tanınmalıdır. Bu imkân 141 nci maddeye aşağıdaki fıkra hükmünün eklenmesiyle sağlanabilir :

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.