Eşlerden biri diğer eşin açık rızası bulunmadıkça aile konutunu devredemez- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Eşlerden biri diğer eşin açık rızası bulunmadıkça aile konutunu devredemez

Toplanan delillerden davacı ile davalı Metin’in 1992 yılında evlendikleri, çalışma amacıyla yurt dışında yaşadıkları, Türkiye’ye geldiklerinde dava konusu evde kalıp, yaşamsal faaliyetlerinin merkezi haline getirdikleri, Türkiye’de başka konutlannın olmadığı ve böylece taraflarca bu taşınmazın Türkiye’de aile konutu olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Davalı kocanın davacının açık rızası bulunmaksızın aile konutunu arkadaşı davalı Şenol’a sattığı, davalı Şenol’unda bu durumdan haberdar olduğu ve iyiniyetli sayılamayacağı kanıtlanmıştır. Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça aile konutunu devredemez. (TMK.m. 194/1)

Gerçekleşen bu durum karşısında davacının davasının kabulü gerekirken; yazılı şekilde ret hükmü kurulması doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir.(Y2HD, 27.10.2011, E. 2011/2054, K. 2011/17259.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.