Eşler Malların Yönetimini Diğerine Bırakabilir

May 7, 2019 | Boşanma Davası Makaleleri

Eşler Malların Yönetimini Diğerine Bırakabilir

TMK nun 215. maddesine göre: “Eşlerden birinin açık veya örtülü olarak mallarının yönetimini diğer eşe bırakması halinde, aksi kararlaştırılmış olmadıkça vekalet hükümleri uygulanır.” Kanunun ilgili maddesindeki ifade tarzından; Eşlerden birinin mallarının yönetimini diğer eşe bırakmış olması halinde, görevli eş ile diğer eş arasında vekalet akdi olduğu hususunda bir karine oluşturulmak istendiği görülmektedir. Ancak, karinen varlığı için, eşlerin evlilik birliğinin devam etmekte olması gerekecektir.

Keza bu konuda: “TMK nun 185/3 çerçevesinde, yönetim yetkisini diğer eşin kullanması da mümkündür. Söz konusu hüküm eşlere evlilik birliği içerisinde birbirlerine yardım yükümünü düzenlemiştir. Bu çerçevede eşin diğer eşin malvarlığını yönetmesi bir yükümlülük olarak ortaya çıkabilir.”  Böyle bir durumda; mallarının erkeğe bırakan kadının evlilik süresince hesap sormaktan vazgeçmiş sayılacağı” Yargıtay’ ca içtihat edilmiştir'”.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.