Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Eşler Malların Yönetimini Diğerine Bırakabilir

Eşler Malların Yönetimini Diğerine Bırakabilir

TMK nun 215. maddesine göre: “Eşlerden birinin açık veya örtülü olarak mallarının yönetimini diğer eşe bırakması halinde, aksi kararlaştırılmış olmadıkça vekalet hükümleri uygulanır.” Kanunun ilgili maddesindeki ifade tarzından; Eşlerden birinin mallarının yönetimini diğer eşe bırakmış olması halinde, görevli eş ile diğer eş arasında vekalet akdi olduğu hususunda bir karine oluşturulmak istendiği görülmektedir. Ancak, karinen varlığı için, eşlerin evlilik birliğinin devam etmekte olması gerekecektir.

Keza bu konuda: “TMK nun 185/3 çerçevesinde, yönetim yetkisini diğer eşin kullanması da mümkündür. Söz konusu hüküm eşlere evlilik birliği içerisinde birbirlerine yardım yükümünü düzenlemiştir. Bu çerçevede eşin diğer eşin malvarlığını yönetmesi bir yükümlülük olarak ortaya çıkabilir.”  Böyle bir durumda; mallarının erkeğe bırakan kadının evlilik süresince hesap sormaktan vazgeçmiş sayılacağı” Yargıtay’ ca içtihat edilmiştir'”.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 24 Mayıs 2020 15:21

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.