Eşler Mal Paylaşımında Birbirlerine Karşı İyi Niyetli Olmalıdır

TMK md. 229 : “Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir: Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler. Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.” hükmü konulmuştur.

Söz konusu madde hükmüyle; EMKR içinde eşlerin karşılıksız ve muvazaalı temlikleri yasaklamak suretiyle; onların birbirlerine karşı iyi niyetli ve dürüst davranmaları hususuna sağlanmasına çalışılmıştır. Keza yine; aynı amaçla TMK’nun 237. maddesinde de: “Artık Değere katılmada mal rejimi sözleşmeleriyle başka bir esas kabul edilebilir. Bu tür anlaşmalar, eşlerin ortak olmayan çocuklarının ve onların altsoylarının saklı paylarını zedeleyemez.” kuralı konulmuştur. Bu hususların; eşlerin birbirlerine karşı sahip olması gereken iyi niyet kurallarına örnek olarak gösterilebilecek ilkelerden oldukları açıktır.

Adana Boşanma Avukatı Saim İncekaş

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.