Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Eşler Arasındaki Mal Paylaşımı Sözleşmesinde Başlangıç Tarihi Nedir?

Eşler Arasındaki Mal Paylaşımı Sözleşmesinde Başlangıç Tarihi Nedir?

Eşler, arasında henüz hiçbir mal rejimi sözleşmesi yok iken olduğu gibi, belli bir mal rejimi sözleşmesine tabi oldukları durumlarda da; yapacakları yeni bir sözleşmeyle aralarında EMKR’ni kabul edebilme hakkına sahiptirler. Örneğin; daha önce evlilikleri sırasında Mal Ortaklığı Rejimini kabul etmişlerken, daha sonra EMKR(Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi)’ne geçmelerine herhangi bir engel bulunmamaktadır. Nitekim TMK nun 208/1 maddesinde bu husus: “Eşler, her zaman yeni bir mal rejimi sözleşmesiyle önceki veya başka bir mal rejimini kabul edebilirler” kuralıyla olduğu gibi; keza TMK nun 211. maddesinin : “Alacaklı tatmin edildiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine hakim, mal ortaklığının yeniden kurulmasına karar verebilir. Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle EMKR’ni kabul edebilirler” hükmüyle de buna olanak tanımıştır. Buna göre, eşler, seçimlik olan bir rejimden vazgeçip, yeni bir seçimlik rejime geçebileceklerdir.”

İşte böyle bir durumda; eşler için bu seçime göre belirledikleri sözleşme tarihi ya da sözleşmede aralarında kararlaştırdıkları başka bir tarih, tabi olmak istedikleri yeni mal rejiminin başlangıcı olarak belirlenmiş ve kabul edilmiş olabilir .

Adana Boşanma Avukatı Av. Saim İncekaş

Son düzenleme tarihi 24 Mayıs 2020 11:27

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.