Eşler Arasında Vekalet İlişkisi Kurulur Mu?

Ara 20, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Yönetim Kendine Bırakılan Eşin Vekalet Akdine Tabi Olduğu İlkesi Vardır

TMK’nın 215. maddesine göre: “Eşlerden birinin açık veya örtülü olarak mallarının yönetimini diğer eşe bırakması halinde, aksi kararlaştırılmış olmadıkça vekalet hükmü uygulanır.”

Kanun maddesinde açıkça ifade edilmiş bulunan bu ilke, mezkur maddenin gerekçesinde de: “Maddede bir eşin açık veya örtülü olarak mallarının yönetimini diğerine bırakması halinde, aksi kararlaştırılmadıkça, eşler arasında vekalet hükümlerinin uygulanacağı kabul edilmiştir. Bu hükme göre, bir eş açıkça veya ses çıkarmamak suretiyle fiilen, mallarının yönetimini diğer eşe bırakabilir. Yönetimin açıkça diğer eşe bırakılması için mutlaka bir mal rejimi sözleşmesi yapılması şart değildir. Bir iş veya şirket sözleşmesi çerçevesinde de bu yönetim diğer eşe bırakılabilir. Bu gibi durumlarda vekalet değil, bu sözleme hükümlerinin uygulanacağı tabiidir.” kolaylıklar yanında; eşlere, birbirlerinden yönetimle ilgili alacak ve tazminat haklarının elde edilmesi bakımından bazı fırsatlar tanıdığı da ortadadır.

Nitekim; kanunun 217.maddesinde yazılı: “Mal rejimi, eşler arasındaki borçların muaccel olmasını önlemez” kuralı gereğince, eşler kendi aralarındaki mevcut anlaşmalar dolayısıyla; yönetimle ilgili olarak birbirlerinden ve mal rejiminin tasfiyesine gerek kalmadan, kararlaştırılan ya da akdi sebeplerle doğan alacaklarını isteme olanağına kavuşabileceklerdir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.