Eski Eş ile Evlenmek İçin İddet Süresinin Kaldırılması Mahkeme Kararı

Nis 20, 2019 | Boşanma Yargıtay ve Mahkeme Kararları

Eski Eş ile Evlenmek İçin İddet Süresinin Kaldırılması Mahkeme Kararı

-KARAR-

Yukarıda açık adresi yazık taraflarla ilgili olarak mahkememizde görülen İDDET MÜDDETİNİN KALDIRILMASI davasının açık yargılaması sonunda;

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :

Davacı vekili Adana Boşanma Avukatı Saim İncekaş özetle;eşi Vahit Gürelden Bakırköy 5.Aile Mahkemesinin … tarih ve … esas ve … karar sayılı ilamı ile boşandığını, bu karamı …2006 tarihinde kesinleştiğini, ancak bu kerre eski eşi ile yeniden evlenmek istediğinden bahisle iddet müddetinin kaldırılmasını talep ve dava etmiştir.

Davacının nüfus kayıt örneği ve boşanma ilamının kesinleşmiş tasdikli bir sureti dosyaya sunulmuştur.

Dava;TMK’nın 132. maddesi uyarınca iddet müddetinin kaldırılması talebinden ibaret olup, dosyaya ibraz olunan davacıya ait nüfus aile akit tablosu,boşanma ilamının kesinleşmiş tasdikli bir sureti ve davacının da eski eşi ile yeniden evlenmek istediğini belirtmesi karşısında talebin haklı ve yerinde olduğu anlaşılmakla aşağıdaki şekilde davanın kabulüne karar verilmesi gerekmiştir.

HÜKÜM: Yukarıda gerekçeleri açıklandığı üzere;

1-Davanın KABULÜ ile … ili,… ilçesi,… Köyü,cilt no:… hane no:./da nüfusa kayıtlı bulunan … ve …/dan olma … doğumlu DAVACI:../un … ili, … ilçesi,… Mahallesi,cilt no:..hane no:../de nüfusa kayıtlı bulunan … ve ../den olma … doğumlu eski eşi Ü.R ile evlenmesi şartı ile TMK*nın 132. maddesi uyarınca ÎDDET MÜDDETİNİN KALDIRILMASINA. 

2-Harç peşin alındığından yeniden alınmasına yer olmadığına.

3-Davacının yapmış olduğu yargılama giderlerinin üzerinde bırakılmasına dair Yargıtay yolu açık olmak üzere verilen karar davacının yüzüne karşı açıkça okunup anlatıldı.26.12.2006

Katip

Hakim

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.