Eşinin önceki evliliğinden olma ergin çocuğu evlat edinme isteği konusunda tarafların delillerinin sorulup toplanması gerekir- Yargıtay Kararı

May 3, 2020 | Evlat Edinme

Eşinin önceki evliliğinden olma ergin çocuğu evlat edinme isteği konusunda tarafların delillerinin sorulup toplanması gerekir

Davacı, halen evli bulunduğu eşi Feriha’nın önceki evliliğinden olma ergin çocuğu Gamze’yi evlat edinme isteğinde bulunmuştur. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 313. maddesinde erginlerin ve kısıtlıların hangi hallerde evlat edinilebileceği düzenlenmiştir.

Dosyada yasanın aradığı koşulların mevcut olduğuna ilişkin iddia vekanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle mahkemece tarafların delillerinin sorulup toplanması, Medeni Kanunun 313. maddesindeki şartların oluşup oluşmadığı değerlendirilerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, maddenin amacına uygun inceleme yapılmaksızın eksik inceleme ile yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aylandır.(Y2HD, 28.09.2011, E. 2010/10772, K. 2011/14260.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.