Eşinin ailesi ile görüşmek istememek duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Mar 16, 2020 | Duygusal Şiddet Nedeniyle Boşanma

Eşinin ailesi ile görüşmek istememek duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davalı-davacı kadının 1.12.2008 tarihinde açmış olduğu boşanma davasından 28.1.2009 tarihinde feragat ederek, kocadan kaynaklanan kusurlu davranışları affettiği en azından hoşgörü ile karşıladığı, kocadan kaynaklanan başkaca kusurlu bir davranışın da kanıtlanamadığı, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda eşine sürekli hakaret eden, eşinin ailesi ile görüşmek istemeyen ve müşterek çocuğa şiddet uygulayan davalı-davacı kadının tamamen kusurlu bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı-davalı koca dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK. md. 166/1) ve ayrı yaşamakta haklılığını kanıtlayamayan davalı-davacı kadının nafaka davasının (TMK.md.197) reddine karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile boşanma davasının reddi ve nafaka davasının yazılı şekilde kabulü doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 24.05.2011, E. 2010/8111, K. 2011/9115.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşinin ailesi ile görüşmek istememek duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.