Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Eşini eski eşiyle kıyaslayarak aşağılamak duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Eşini eski eşiyle kıyaslayarak aşağılamak duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Toplanan delillerden; davalı-davacı kadının eşine hakaret ettiği ve eski eşiyle kocasını kıyaslayarak onu aşağıladığı, ev eşyalarına zarar verdiği; buna karşılık, davacı- davalı kocanın da birlik görevlerini yerine getirmediği ve güven sarsıcı davranış içine girdiği, ayrıca her iki tarafın fiilen ayrılmadan önce kavga ederek birbirlerine fiziksel şiddete varan davranışlarda bulundukları anlaşılmaktadır. Bu durumda, tarafların eşit kusurlu davranışlarıyla evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı; Türk Medeni Kanununun 166/1. maddesindeki boşanma koşullarının gerçekleştiği kabul edilmelidir. Gerçekleşen bu durum karşısında davacı kocanın boşanma davasının kabulüne karar vermek gerekirken, yetersiz gerekçeyle davanın reddine karar verilmiş olması isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 26.09.2011, E. 2010/12945, K. 2011/14051.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 17 Mart 2020 21:20

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.