Eşine suç atmak duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Mar 16, 2020 | Duygusal Şiddet Nedeniyle Boşanma

Eşine suç atmak duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Toplanan delillerden; davalının, kocasına ağır sonuçlu bir suç işlediğini ileri sürerek suç attığı (iftirada bulunduğu); yapılan soruşturmayla suç atmamn gerçek olmadığının anlaşıldığı görülmektedir. Mahkemenin kabulünün aksine, kocanın kadının bu kusurlu davranışını affettiğine ilişkin yeterli delil yoktur. Davacının kusurlu bir davranışı kanıtlanamamıştı^ Evlilik birliğini temelinden sarsan olaylarda, kusur bütünüyle davalı kadına aittir. Davalının belirtilen kusurlu davranışı, aynı zamanda davacının kişilik haklarına saldırı niteliğindedir (TMK.md. 174/2). Tamamen kusurlu eş lehine yoksulluk nafakasına hükmedilemez (TMK.md. 175). Açıklanan nedenlerle davalı kadının yoksulluk nafakası isteminin reddine karar verilmesi ve koşulları oluştuğundan davacı koca lehine uygun miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken; yoksulluk nafakası ile manevi tazminat konusunda yazılı şekilde karar verilmiş olması isabetsiz olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 26.05.2011, E. 2010/7947, K. 2011/9207)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşine suç atmak duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.