Eşine Kefil Olup Borcunu Ödeyen Eş Ödediği Parayı Geri İsteyebilir

Oca 6, 2021 | Alacak Davası Avukatı

Eşinizin borcuna kefil mi oldunuz? Eşinizin durumu olmadığı için alacaklılar borcu sizden mi tahsil etti? Böyle bir durumda eşinizden ödediğiniz miktarı geri isteyebilirsiniz. Yani eşinize kefil olmanız nedeniyle ortaya çıkan tüm zararınızı eşinizden geri isteyebilirsiniz.

Bu konuya emsal bir olay paylaşalım:

Davacı, davalı borçlu aleyhine alacaklısı … Mobilya Ltd. Şti. olan … 6. İcra Müdürlüğünün 2008/10980 ve 2011/11642 Esas sayılı dosyaları ile icra takibi başlatıldığını, anılan icra dosyalarına davalının o dönemdeki eşi olan davacı, kendisine sonradan ödeyeceği düşüncesiyle davalının icra borçlarına kefil olduğunu ve dosya borçlarını ödediğini ancak davalının kendisine geri ödeme yapmaması üzerine ödediği borcun rücuen tahsili amacı ile davalı aleyhine … 20. İcra Müdürlüğünün 2013/9912 Esas sayılı dosyası ile başlattığı icra takibine haksız olarak itiraz edildiğini ileri sürerek; icra takibine vaki itirazın iptaline, takip konusu alacağın %20’sinden az olmamak üzere icra inkar tazminatına hükmedilmesine talep ve dava etmiştir.(İlgili Yargıtay kararının tam metnini okumak için tıklayınız)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.