Eşin Tasarruf Yetkisinin Sınırlanması İçin Ailenin ekonomik varlığının tehlikede olduğu ispatlanmalıdır- Yargıtay Kararı

Eşin Tasarruf Yetkisinin Sınırlanması İçin Ailenin ekonomik varlığının tehlikede olduğu ispatlanmalıdır

Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önemleri alır. (TMK.mdl99) Ailenin ekonomik varlığının tehlikede olduğu veya evlilik birliğinden doğan bu yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektiği ispatlanamamıştır.

Türk Medeni Kanununun 199. madde koşullan oluşmadığı halde yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiştir.(Y2HD, 28.11.2007, E. 2006/21629, K. 2007/16567.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 29 Nisan 2020 14:17

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.