Eşim Benden Habersiz Kira Sözleşmesi Yapabilir Mi?

Eşim Benden Habersiz Kira Sözleşmesi Yapabilir Mi?

Eşlerden her birinin diğerinin onayı olmaksızın evlilik birliği adına tek başına kira sözleşmesi yapması mümkün değildir. Yani eşiniz sizden habersiz ve izinsiz olarak kira sözleşmesi yapamaz.

Zira kira sözleşmesi, TMK md 188 anlamında evin sürekli ihtiyaçlarından değildir. Ancak eşlerden birisi, haklı sebeplerin varlığı veya hâkim tarafından yetkili kılınması halinde, evlilik birliği adına aile konutu olarak kullanılmak üzere bir taşınmazı kiralayabilir.

Fakat bu durumda kira sözleşmesini yapan eş, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça kira sözleşmesini feshedemeyecektir (TMK md 194; TBK. md 349). Ayrıca, kira sözleşmesinin tarafı olmayan eş kiraya verene yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeriyle birlikte kiraya verene karşı müteselsilen sorumlu olur.

Son düzenleme tarihi 4 Mayıs 2020 12:30

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.