Eşim Benden Habersiz Kira Sözleşmesi Yapabilir Mi?

May 4, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Eşim Benden Habersiz Kira Sözleşmesi Yapabilir Mi?

Eşlerden her birinin diğerinin onayı olmaksızın evlilik birliği adına tek başına kira sözleşmesi yapması mümkün değildir.  Yani eşiniz sizden habersiz ve izinsiz olarak kira sözleşmesi yapamaz.

Zira kira sözleşmesi, TMK md 188 anlamında evin sürekli ihtiyaçlarından değildir. Ancak eşlerden birisi, haklı sebeplerin varlığı veya hâkim tarafından yetkili kılınması halinde, evlilik birliği adına aile konutu olarak kullanılmak üzere bir taşınmazı kiralayabilir.

Fakat bu durumda kira sözleşmesini yapan eş, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça kira sözleşmesini feshedemeyecektir (TMK md 194; TBK. md 349). Ayrıca, kira sözleşmesinin tarafı olmayan eş kiraya verene yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeriyle birlikte kiraya verene karşı müteselsilen sorumlu olur.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.