Esas Hakkında Savunma Dilekçesi

Kas 16, 2019 | Kovuşturma-Yargılama

ASLİYE CEZA MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

                                                                  

DOSYA NO                                     :

ESAS HAKKINDA SAVUNMA

SUNAN  SANIK                               :

T.KONUSU                                       : Esas hakkındaki savunmamızın sunulması hakkında  dilekçedir.

AÇIKLAMALAR           :

  1. Hakkımda Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 22.03.2018 tarihli iddianemede TCK 165/1 maddesinde düzenlenen ‘’suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi’’ suçunu işlediğim bu nedenle bu maddeye isnaden cezalandırmam istemiyle mahkemeye sevk edildim. Söz konusu iddianame usul ve yasaya aykırıdır. Şöyle ki;

 

  1. Söz konusu maddedeki suçun işlenebilmesi için kast unsuru mutlaka bulunmalıdır. ‘’Suçun işlenmiş olması için failin kastı olmalıdır yani fail suçun oluşum ve sonuçlarını bilmeli ve istemelidir. Daha açık anlatmak gerekirse fail satın alacağı ya da kabul edileceği malın bir suç sonucu elde olduğunu bilmelidir ve bunu bilerek satın almayı kabul etmiş olmalıdır.’’ Yani suç eşyası satın alınırken veya kabul edilirken suç eşyası olduğu mutlaka bilinmelidir.                                                     Ancak karakolda verdiğim samimi beyanlarımdan da anlaşılacağı üzere söz konusu eşyanın suçtan eldde edildiğinin kesinlikle bilmiyordum ve bilecek durumda da değildim.

 

  1. Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçunda yargısal uygulamada suç vasfının belirlenmesi açısından diğer delillerle birlikte özellikle şu kriterler dikkate alınır:

 

  • Suç eşyasının nerden satın alındığı önemlidir. Suç eşyasının, hayatın olağan akışına aykırı bir şekilde, o eşyaya dair alım-satım işlemlerinin yapıldığı yerlerin dışında satın alınması suçun işlendiğine dair bir belirti olarak kabul edilmektedir.

  • Bir malın normal değerinin çok altında satın alınması hali de suçun işlendiğine dair bir belirti olarak kabul edilmektedir.

  • Gündüz satın alınması gereken bir malın gece vakti satın alınması; acil ihtiyacı karşılamak için alındığı söylenen malın karşılayacağı acil bir ihtiyacın olmaması; gerekmediği halde malın depolanarak gizlenmeye çalışılması vb. gibi hallerde hayatın olağan akışına aykırı fiil olarak kabul edilip diğer delillerle birlikte değerlendirmeye alınır.

 

 

Yukarıda açıklamaya çalıştığım kriterlere bakılacak olursa ve bu durum somut olayımıza yansıtılacak olursa. Gerekli tüm kriterlerin somut olayımızda yaşanmaıdğı ortaya çıkacaktır. Daha önce karakolda verdiğim ifade de belirttiğim gibi market işletmecisi olarak çalışmaktayım ve benim için bisiklet veya şarjlı motor servislerde kullanmak amacıyla hayati değere sahiptir. Bu nedenle durumum da olmadığı için 2. El şsrjlı motor almak istedim bu nedenle mahallemizde bulunan ve ikinci el olarak tüm ürünlerin satın alınabileceği Suriyeliler pazarından söz konusu şarjlı motoru satın aldım. Ancak bunun çalıntı olabileceği aklımın ucundan dahi geçmedi çünkü yukarıdaki üç kritere bakacak olursak benim satın alma işlemimde olağandışı bir yerde satın alma olmadığı gibi bedelinin çok altında bir fiyatla satın alma durumu da yoktur ayrıca gece vakti satın alınmadığı gibi herhangi bir şekilde de depo edip gizlemeye çalışmadım. Söz konusu ürünü de saklamadım kullanım amaçlı aldım ve daima gönül rahatlığıyla geziyordum.

 

  1. Ayrıca söz konusu araç motorlu olmadığı için şarjlı bisiklet olduğu için herhangi bir belge tanzim edilmesi gerektiğini düşünmedim. Çünkü satın aldığım yerde ikinci el bisiklet oyuncak, şarjlı motot vb. Ürünler her hafta sergilenir ve çokça satılır bu nedenle olağan bir durum olarak gördüğümden dolayı çalıntı olabileceğini hiçbir şekilde düşünmedim

  1. Tüm bunların dışında söz konusu şarjlı bisikletin sahibi olan kişinin hakkımda herhangi bir şikayeti yoktur. Karakolda verdiği ikinci ifadesinde şikayetten vazgeçtiğini belirtmiştir.

 

 

  1. Yukarıda açıkladığım nedenlerden ve resen göz önüne alınacak nedenlerden dolayı beraatımı talep etme gereği hasıl olmuştur.

 

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda belirttiğim ve resen nazara alınacak hususlar karşısında esas hakkındaki savunmamı sayın mahkemenize sunar, yasal unsurları oluşmayan müsnet suçtan beraatıma karar verilmesini, mahkemeniz aksi kanatte ise lehime olan tüm yasaların uygulanmasını, gerekli tüm indirmlerin uygulanmasını ayrıca verilecek, hapis cezası varsa para cesaına çevrilmesini ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını saygı ile arz ve talep ederim.16/07/2018

                                                                                                                         Sanık
 Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Barosu Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.