Eş yararına tedbir nafakasına hükmedebilmek için öncelikle dava açan eşin ayrı yaşamada haklı olması gerekir- Yargıtay Kararı

Nis 27, 2020 | Nafaka Avukatı

Eş yararına tedbir nafakasına hükmedebilmek için öncelikle dava açan eşin ayrı yaşamada haklı olması gerekir

Davacı kadın kendisi ve birlikte yaşadığı ergin olmayan çocukları 29.07.1992 doğumlu Sezen, 15.01.1994 doğumlu Gülşen ve 30.02.1998 doğumlu Rabia adlı çocukları için Türk Medeni Kanununun 197. maddesine dayalı olarak,26.02.2009 tarihinde birleşen bağımsız tedbir nafakası davasını açmıştır.

Türk Medeni Kanununun 197/1. maddesi gereğince eş yararına tedbir nafakasına hükmedebilmek için öncelikle dava açan eşin ayrı yaşamada haklı olması gerekir. Ancak çocuklar için ayrı yaşamada haklılık aranmaz. Ortak çocuklar tedbir nafakası davasının açılmasından önce ve halen davacı kadın yanında yaşadıkları ve eşler çocukların bakım ve eğitim giderlerine katılmakla yükümlü olmalarına (TMK.md. 182/2, 185/2, 197/son) göre; tedbir nafakası dava tarihinden başlamak üzere çocuklar Sezen, Gülşen ve Rabia için (çocuklardan Sezen ve Gülşen yargılama sırasında ergin hale geldiklerinden, ergin oldukları tarihe kadar ödenmek üzere), davacı kadın yararına uygun miktarda tedbir nafakası takdir edilmesi gerekirken; yazılı şekilde çocuklara yönelik tedbir nafakası talebinin reddine karar verilmesi yasaya aykırı olmuş, bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 23.01.2012, E. 2011/3149, K. 2012/1067.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.