Erkek eşin bir başka kadınla dini nikahlı yaşama isteğini dile getirmesi sosyal şiddet olmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Mar 31, 2020 | Sosyal Şiddet Sebebiyle Boşanma

Erkek eşin bir başka kadınla dini nikahlı yaşama isteğini dile getirmesi sosyal şiddet olmakla boşanma sebebidir

Mahkemece boşanmaya neden olan olay olarak sabit kabul edilen, davalı kocanın evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmemesi davranışı, davacı kadının kişilik haklarına saldın olarak değerlendirilemez.

Kocanın bir başka kadınla dini nikahlı yaşama isteğini dile getirmesinden sonra evlilik taraflarca devam ettirildiğinden; bu olay davacı kadın tarafından affedilmiş, en azından hoşgörüyle karşılanmış sayılmalıdır.

Davalıdan kaynaklanan davacı kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eden başkaca maddi bir olayın varlığı da kanıtlanamamıştır. O halde, davacının manevi tazminat isteğinin reddine karar verilmesi gerekirken; yazılı şekilde kabulü doğru görülmemiştir. (Y2HD, 14.04.2011, E. 2010/5770, K. 2011/6731.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.