Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Erkek eşin bir başka kadınla dini nikahlı yaşama isteğini dile getirmesi sosyal şiddet olmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Erkek eşin bir başka kadınla dini nikahlı yaşama isteğini dile getirmesi sosyal şiddet olmakla boşanma sebebidir

Mahkemece boşanmaya neden olan olay olarak sabit kabul edilen, davalı kocanın evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmemesi davranışı, davacı kadının kişilik haklarına saldın olarak değerlendirilemez.

Kocanın bir başka kadınla dini nikahlı yaşama isteğini dile getirmesinden sonra evlilik taraflarca devam ettirildiğinden; bu olay davacı kadın tarafından affedilmiş, en azından hoşgörüyle karşılanmış sayılmalıdır.

Davalıdan kaynaklanan davacı kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eden başkaca maddi bir olayın varlığı da kanıtlanamamıştır. O halde, davacının manevi tazminat isteğinin reddine karar verilmesi gerekirken; yazılı şekilde kabulü doğru görülmemiştir. (Y2HD, 14.04.2011, E. 2010/5770, K. 2011/6731.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 31 Mart 2020 12:12

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.