Erkek Eş Ziynetlerin Geri İstenmemek Üzere Kendisine Verildiğini Kanıtlamalıdır – Yargıtay Kararı: 2HD E. 2014/20259, K. 2015/4793

Mar 14, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Erkek Eş Ziynetlerin Geri İstenmemek Üzere Kendisine Verildiğini Kanıtlamalıdır

Davalı kadının karşı boşanma davasıyla birlikte ileri sürdüğü ziynet eşyalarına ilişkin talebi, mahkemece “kadına ait ziynetlerin tarafların müşterek rızalarıyla bozdurulduğu” kabul edilmiş bunların “rıza dışında elden çıktığı kanıtlanamadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir.

Davacı-karşı davalı koca ziynet eşyalarının düğün masrafları için ailelerin ortak rızasıyla bozdurulduğunu ikrar etmiştir. Davalı-karşı davacı kadının ziynetlerini geri istememek üzere kocaya verdiği iddia ve ispat edilmedikçe koca bunları geri verme borcu altındadır.

Kadının verirken ki rızasının varlığı kocayı geri verme borcundan kurtarmaz. Davacı-karşı davalı kocanın bunların geri istenmemek üzere kendisine verildiği yönünde bir iddiası bulunmadığı gibi, böyle olduğuna ilişkin bir delil de bulunmamaktadır. O halde davalı-karşı davacı kadın ziynet eşyalarına ilişkin talebinin kabulü gerekirken, isteğin reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 18.03.2015, E. 2014/20259, K. 2015/4793)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Erkek Eş Ziynetlerin Geri İstenmemek Üzere Kendisine Verildiğini Kanıtlamalıdır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.