Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Erkek Eş Ziynetlerin Borç Ödemesinde Kullanıldığını Savunarak İkrar Etmiştir- Yargıtay Kararı

Erkek Eş Ziynetlerin Borç Ödemesinde Kullanıldığını Savunarak İkrar Etmiştir

Davalı ziynetlerin borç ödemesinde kullanıldığını savunduğuna göre davada ispat külfeti yer değiştirmiştir.

Dosya kapsamı ve tanık beyanlarına göre davacının evden ayrılış biçimine göre dava konusu ettiği ziynet eşyalarını beraberinde götürebilecek koşullara sahip ise de davalı cevap dilekçesinde dava konusu edilen otuz adet küçük altının evlilik birliği içinde bozdurularak düğün ve eşya borçlarının ödemesinde kullanıldığını kabul etmiştir.

Davalı ziynetlerin borç ödemesinde kullanıldığını savunduğuna göre davada ispat külfeti yer değiştirmiştir. Davalı iade edilmemek üzere söz konusu ziynet eşyasının kendisine verildiğini kanıtlamadıkça iade ve tazmin ile yükümlüdür.

Davalı taraf ise otuz adet küçük altının iade edilmemek üzere aldığını kanıtlayamamıştır. Bu durumdamahkemece otuz adet küçük altın yönünden davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması yerinde değildir. (Y6HD, 14.6.2011, E. 2011/4905, K. 2011/6619.)

Son düzenleme tarihi 14 Mart 2020 18:53

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.