Ergin çocuğun da soybağını reddetme hakkı vardır- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Ergin çocuğun da soybağını reddetme hakkı vardır

Davacı vekili dava dilekçesinde davalı Emine ile Mehmet Sazak’ın evliyken 14.12.1993 tarihinde boşandıklarını, bu arada Emine’nin davalı Ali Karadal ile beraber yaşadığını, bu sırada 22.07.1994 tarihinde davacı Derya Sazak’ın doğduğunu, Türk Medeni Kanununun 285. maddesi gereğince boşanma tarihinden itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun evlilik birliğinde doğmuş sayılacağı hükmü gereğince Derya’nın kaydımn Mehmet Sazak’ın nüfus hanesine yapıldığını, Derya’nın gerçek babasının Ali Osman olduğunu ancak davalılar Mehmet ve Emine tarafından soybağmm reddi davası açılmadığını ileri sürerek nüfusta küçük Derya’nın babası olarak gözüken Mehmet Sazak ile Derya arasındaki soybağmm reddine karar verilmesini istemiş, mahkemece davanın reddine karar verilmiştir. Türk Medeni Kanununun 285. Maddesi gereğince evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün içinde doğan çocuğun babası kocadır. 286. maddesinde ise koca soybağmm reddi davası açarak babalık karinesini çürütebilir.

Bu dava ana ve çocuğa karşı açılır. Çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır. Somut olayda davalı Emine ile Mehmet’in 14.12.1993 tarihinde boşandıkları ve davacı küçük Derya’nın bu tarihten sonraki 300 gün içinde olan 22.07.1994 tarihinde doğduğu ve davalı Mehmet Sazak’ın nüfiıs hanesine kaydedildiği anlaşılmaktadır. Davacı Derya’nın Türk Medeni Kanununun 286. maddesi gereğince soybağım reddetme hakkı bulunduğu ve bunu da kayyımı vasıtasıyla dava açarak ileri sürdüğü anlaşıldığına göre davalı Mehmet Sazak ile birlikte Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek DNA testi yapılıp babası olup olmadığı tespit edilmesi gerekirken mahkemece davada taraf olmayan Ali Osman Karadal’m Adli Tıp Kurumu’nda DNA testi yapılıp sonucuna göre karar verilmiş olması doğru görülmemiştir. (Y18HD, 08.06.2015, E. 2014/21899, K. 2015/10656)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.