En Çok Dava Kazanan Avukatlar

Mar 13, 2018 | Genel Yazılar

En Çok Dava Kazanan Avukatlar

Küçük Bir Hikaye

Öncelikle şu hikayeyi anlatarak başlayalım. Bir vatandaşın sonuçlanmak üzere olan bir davası varmış.Dava vatandaşın aleyhine gerçekleşiyormuş ve sonuçlanmak üzereymiş.Dolayısı ile vatandaş sürekli hayıflanıyor ve insanlara da davasını kaybedeceğinden bahsediyormuş.Tüm süreç içerisinde çevresinden, dostlarından birisi vatandaşa gelerek “her davayı kazanan avukat” tanıdığının olduğunu söylemiş.Bizim vatandaş durur mu hemen mevcut avukatını bırakmış ve her davayı kazandığı söylenen söz konusu bu şahsa giderek vekalet vermiş.Velhasılkelam duruşma tarihi gelmiş ve mahkemeye intikal etmişler.Mahkeme kararını açıklamış ve sonuç olarak vatandaşımız davayı kaybetmiş.Vatandaşımız hiç durur mu hemen yakınmaya başlamış : “Ben sana her davayı kazandığın içni geldim, hani davamı kazanacaktın, bu nasıl iş!?” demiş. Bunun üzerine “her davayı kazanan avukat” şöyle demiş: “Davayı ben kaybetmedim, SİZ kaybettiniz.”

En Çok Dava Kazanan Avukat Ne Anlama Gelir?

Yukarıdaki hikaye işin şakasıdır. Hukuk literatüründe »avukat bir davanın tarafı değildir«. “Davayı müvekkil kaybeder.” şeklinde bir görüş vardır. Avukat bir davanın tarafı değil, objektif olarak hukukun tezahür etmesini sağlayan kişidir diyebiliriz. Avukatın davanın kazanılacağı yolunda bir vaatte bulunması dahi meslek kurallarına aykırıdır. 

Davanın Kazanıldığı Ne Zaman Belli Olur?

Bir davanın kesin olarak kazanıldığını söyleyebilmek için tüm iç hukuk yargı yollarının tüketilmesi gerekmektedir. Bunun anlamı ise şudur: mevcut sistemde yargıtay 3. basamak olarak son yargılama merciidir. Yargıtay’a kadar giden itiraz ve temyiz hakları sonucunda Yargıtay son kararı verir ve dava kazanılmış olur.

Avukatın Davayı Kazanmak İçin Etik Davranması Zorunludur

İşimizi yapaken “her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkanıiyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını sağlamak”(Av.K.m.2/I) amacımızı her zaman gözönünde tutmamız gerekir.

Hiç Dava Kaybetmeyen Avukat Olur Mu?

Bir avukat davaya yeterli ilgiyi göstermemesinden kaynaklı olarak veyahut üstesinden gelemeyeceği uzmanlık alanı olmayan bir davayı üstlenmesi durumunda müvekkili adına davayı kazanamayabilir. Bu durumda kaybeden Adelet sistemi olmaktadır. Avukatlık mesleği Adaleti hakketiği yere getirmek için vardır ve Avukat uzmanlık alanında olan ve üstesinden gelebileceği kanaati içinde olduğu davalara bakmalıdır.

En Çok Ücret Kazanan Avukatlar

Yıllık ortalama gelirleri en yüksek olan avukatların ilgilendikleri hukuk dalı genellikle “ticari” ve “şirket” davalarıdır. 2018 itibariyle en çok kazanan 10 avukatın ortalama yıllık gelirleri 5 milyon TL’yi bulmakta olduğu söyleniyor.

Söz konusu avukatların baktığı dava konuları ise genelde “şirkat satın alma” ve “şirket birleşmeleri”. Bu konularda avukatlar bir şirketin hisse devri, pay devri, aktif ve pasif mal varlığı gibi konularda büyük emek göstererek her detayı incelemek sorumluluğu altındalar ve yapılan iş bir hayli uzmanlık gerektirir. Şirket evliliği de dediğimiz şirket birleşmeleri büyük emek gerektiren işler olmakla avukatlar açısından da kazancı bir o kadar fazladır.

 

 

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank