Elektrik Kesintisi Nedeniyle Zarar Gören Eşyaların Tazmini Talep Dilekçesi

Mar 4, 2020 | Tazminat Davası Avukatlığı

Elektrik Kesintisi Nedeniyle Zarar Gören Eşyaların Tazmini Talep Dilekçesi

X ENERJİ/X ELEKTRİK

PERAKENDE SATIŞ A.Ş.’ye

ZARARINI TALEP  EDEN

BAŞVURUCU                       :  

VEKİLİ: Adana İncekaş Hukuk Bürosu Avukatları

KARŞI TARAF                     :   X ELEKTRİK PERAKENDE SATIŞ A.Ş.   

ZARARIN KONUSU            : Elektrik Kesintileri ve Sonrasında Devam Eden Voltaj Değişiklikleri Nedeniyle Yüksek Voltaja Bağlı  Kombi Fan Motorunun Yanması Nedeniyle Uğradığım Zararın Tazmini Talebidir.

TALEP EDİLEN ZARARIN

PARASAL DEĞERİ             :  

AÇIKLAMALAR :

  • Şahsım yukarıda açık adresini verdiğim adreste ikamet etmekteyim, şirketiniz ile aramızda düzenlenen X abone numarası ile (EK 1) ile söz konusu adresteki evime elektrik bağlatmış bulunmaktayım.

  • Elektrik Dağıtım ve Satış şirketiniz tarafından sağlanan elektrik enerjisinde X tarihinde bir çok kez elektrik voltajı düşmüş, yükselmiş ve zaman zaman da kesintiye uğramıştır. Saatlerce devam eden kesintiler sonrasında gerçekleşen voltaj düşüklükleri ve değişiklikleri nedeniyle ev içerisinde yapması gereken günlük işlerimi ve yaşamsal aktivitelerimi (ısınma, temizlik v.s) yapamadığım gibi, aşağıda tamirat faturasını sunduğum kombimin fan motoru yanmış ve tarafımca servise yaptırılmıştır.

  • “ELEKTRİK DAĞITIMI VE PERAKENDE SATIŞINA İLİŞKİN HİZMET KALİTESİ YÖNETMELİĞİ MADDE 4 – uyarınca dağıtım şirketi “..dağıtım lisansında belirlenen bölgede bulunan kullanıcılara sunduğu hizmetin kalitesinden ve görevli tedarik şirketi perakende satış faaliyetine ilişkin ticari kaliteden sorumludur.” Bu kapsamda Dağıtım ve satış şirketinin hem sunduğu hizmetten hem de sunduğu hizmetin kalitesinden sorumlu olduğu açıktır. Ayrıca elektrik dağıtım yönetmeliğinin 56. Maddesi gereğince bu uyuşmazlıklarda 6502 sayılı TKHK’ya tabidir denilmektedir. Bununla birlikte TKHK 6502 sayılı yasa MADDE 13 „de “ 1) Ayıplı hizmet, sözleşmede belirlenen süre içinde başlamaması veya taraflarca kararlaştırılmış olan ve objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan hizmettir.(2) Hizmet sağlayıcısı tarafından bildirilen, internet portalında veya reklam ve ilanlarında yer alan özellikleri taşımayan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler ayıplıdır.” Denilerek açıklanmış olup, bu hali ile de dağıtım şirketinizin verdiği hizmetin ayıplı hizmet olduğu da aşikardır. Olayda Dağıtım ve satış şirketinin kusuru açık olup, tüketici olan bizlerin tüm maddi ve manevi zararından sorumlu olduğu da açıktır.

  • Elektrik Dağıtım ve Satış şirketi ile aramızda akdedilen X numaralı abonelik sözleşmesi gereği söz konusu kombimin bozulmasından dolayı X TL (EK 2) maddi kayba uğramış bulunmaktayım.  Söz konusu zararımın 5 iş günü içerisinde karşılanmasını sağlamak üzere tarafınıza başvurma zarureti doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : 6502 TKHK M.13, 15, 6098 S. K. m. 49, 50, 51, 52, Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği madde 4 vd., kombi zarar ve sebep tespit tutanağı ve faturası, abonelik sözleşmesi vs.delail. 

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıkladığım nedenlerle yapılan elektrik kesintileri, elektrik voltaj değişiklikleri nedeniyle kombimin fan motorunun yanması nedeniyle uğramış olduğum X TL zararın X tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte 5 iş günü içerisinde  tarafıma ödenmesini,  aksi halde hem maddi hem manevi tazminat haklarımı dava yoluyla ikame edeceğimi ihtaren ve ihbaren bilginize ve ilginize sunarım. tarih

 Zararının Tazminini İsteyen

EKLER:  

  • Abonelik bilgileri açısından elektrik faturası
  • Hasar Sebebi ve Onarım Bedelini İçerir Teknik Servis Belgeleri
  • Teknik servis ödeme faturası

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elektrik Kesintisi Nedeniyle Zarar Gören Eşyaların Tazmini Talep Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.