Elde veya Üstte Taşınan Eşyayı Çekip Almak Suretiyle Hırsızlık Savunma Dilekçesi

Şub 16, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Elde veya Üstte Taşınan Eşyayı Çekip Almak Suretiyle Hırsızlık Savunma Dilekçesi

SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

Gönderilmek Üzere

SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA    NO             :

İTİRAZ

EDEN (ŞÜPHELİ )  : 

 

MÜDAFİİ                 : 

 

SUÇ                             : Elde veya Üstte Taşınan Eşyayı Çekip Almak Suretiyle Hırsızlık

 

KARAR TARİHİ     : 

 

TALEP KONUSU    : Tutuklamaya itirazımızın kabulü ile sanık X‘ın öncelikle beraatına, mahkeme aksi kanaatte ise tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verilmesi hk.

 

AÇIKLAMALAR       : Müvekkil-şüpheli X Adana Cumhuriyet Başsavcılığının X tarih X Soruşturma sayılı evrakı ile tutuklama talebiyle sorguya sevk edilmiş ve X Nöb. 5. Sulh Ceza Mahkemesinin X Sorgu No. ve X hazırlık numaralı evrakı ile tutuklanmasına karar verilmiştir. Tutuklanma kararının kaldırılarak tahliye kararı verilmesini talep etme zarureti hasıl olmuştur. Şöyle ki;

Şüpheli X iyi niyetli olarak ifadesini vermiştir. İfadesinde mahkemeyi yanıltıcı hiçbir beyanda bulunmamıştır olayları olduğu gibi anlatmıştır. Şüpheli samimi bir şekilde suçunu ikrar etmiştir. Müvekkil, X olup 3 aydır işsizdir. Müvekkilin ailesi ve özellikle çocukları çok zor durumda olduğundan dolayı hırsızlığa teşebbüs etmiş ancak söz konusu suçu tamamlamadan yakalanmıştır. Hırsızlık suçu tamamlamamış olup teşebbüs aşamasında kalmıştır. Söz konusu olayda mağdur olan kişinin herhangi bir zararı mevcut değildir.  Bu aşamada şüphelinin tutuklanması SUÇ VE CEZADA ORANTILILIK ilkesi ile bağdaşmaz. Bu nedenlerle X‘in TUTUKLANMASI HUKUKA AYKIRIDIR.

Açıklanan nedenlerle dosyada müvekkilin tutuklanmasını gerektirecek hiçbir delil bulunmamaktadır. Bu sebeplerle müvekkil hakkında dava açılmayacağı, en kötü ihtimalle dava açılsa dahi dosya kapsamından suçsuz olduğu ortaya çıkacağı için müvekkile ceza verilmeyeceği kanaatindeyiz. Kesinlikle kabul anlamına gelmemekle birlikte olayda CMK’daki tutuklama şartları gerçekleşmemiştir. Müvekkilin kaçması ya da delilleri karartması ihtimali mevcut değildir. Müvekkilin, tutuklu kalması kendisi ve yakınlarını son derece mağdur etmektedir. Müvekkil şüpheli evli ve çocuk sahibidir. Maddi ve manevi açıdan zor durumda olan ailesine bakacak kimse mevcut değildir. Tutuklu kalması hep kendisini hem de ailesini son derece mağdur etmektedir. Bu nedenle tutuklu kalması ileride telafisi imkânsız zararlar doğuracaktır. Bu nedenle müvekkilin daha fazla mağdur olmasının önlenmesi için uygun görülecek şekilde bihakkın BERAATİNİ, mahkeme aksi kanaatte ise TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE TAHLİYESİNİ talep etme zorunluluğumuz doğmuş bulunmaktadır. 

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda açıklanan ve resen takdir edilecek sebeplerle müvekkil ……………………..in mağduriyetinin önlenmesi için tutuklamaya itirazımızın kabulü ile Sayın Hâkimliğinizce uygun görülecek şekilde öncelikle BERAATİNE, mahkeme aksi kanaatte ise TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE TAHLİYESİNE karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. tarih                       

                                                                                                                                      İtiraz Eden

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elde veya Üstte Taşınan Eşyayı Çekip Almak Suretiyle Hırsızlık Savunma Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.