El Konulan Aracın Yediemin Olarak İadesi Talebi

Eyl 30, 2020 | Ceza Hukuku

Ceza soruşturma ve davası süreçlerinde sıklıkla el koyma uygulamasıyla karşılaşılır. Bu yazımızda el koyulan aracın kişi tarafından yediemin olarak iadesinin nasıl talep edilebileceğini Av. Saim İNCEKAŞ katkılarıyla ele aldık.

ADANA … CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

DOSYA NO                     : 2020/….. SRŞ.

ARACIN TESLİMİNİ TALEP EDEN

ŞÜPHELİ                          :

KONU                             : Eşimin ruhsat sahibi olduğu 34 ….. plaka sayılı aracın tarafımıza yediemin olarak teslimine karar verilmesi dileğini içeren dilekçemin arzıdır.

Yukarıda numarası yazılı soruşturma dosyası kapsamında eşimin ruhsat sahibi olduğu 34 ……. plakalı aracımıza savcılık tarafından el konulmuştur. Her ne kadar ruhsat sahibi eşim olsa da söz konusu araç benim ve ailemin tek binek aracıdır. Biri zihinsel engelli diğeri karaciğer rahatsızlığı olan iki engelli çocuğum bulunmaktadır. Karaciğer rahatsızlığına sahip çocuğumun 15 günde bir hastaneye yatırılarak hastane de bir hafta tedavi edilmesi gerekmektedir. Söz konusu aracı çocuklarımın tedavileri için taşıma için kullanmaktayız. Sayın Makamınızca da malumunuz olduğu üzere tüm dünyayı kasıp kavuran mevcut pandemiden dolayı çocuklarımı toplu taşıma ile hastaneye götürme durumum da yoktur. Diğer yandan çocuklarımı hastane ve diğer işlemleri için her seferinde ticari taksiye bindirmeye de ekonomik durumum el vermemektedir.

Yukarıda anlatılanlar dışında aracımı ailemin geçimi için kullanmakta, ailemize gelir getiren tek sermayemiz aracımızdır. Zaten dosya içeriğindeki samimi beyanlarımdan da görüleceği üzere yapılan soruşturmaya yardımcı olmak ve adli işlemlerin hızla yürümesini temin etmek benim görevimdir. Bu sebeplerle aracımın tarafıma YEDİEMİN olarak teslim edilmesini talep ediyorum. Adli makamlarca ne zaman istenirse aracı teslim edeceğim ve adli makamlara her  zaman yardımcı olacağımı bildiriyorum.

Özellikle aracımın ailemin tek gelir kaynağı olduğunu yukarıda belirtmiş olmama rağmen, aracımın getirdiği gelire güvenerek çeşitli bankalardan almış olduğum kredilerinde yeniden yapılandırılması için bankalarla anlaştım. Netice itibarıyla bu aracın tarafıma teslim edilmemesi başta hasta çocuklarımın ve diğer yandan tüm aile fertlerim için telafisi güç hatta imkansız kayıplar yaşayacağı anlamına gelmektedir. mağduriyetimin bu aşama Sayın Makamınızca giderilmesi benim ve ailem için hayati önem arz etmektedir.

SONUÇ VE İSTEM            : Yukarıda kısaca arz ve izahını yapmış olduğum nedenlerden ve gerekirse huzurda yapacağım açıklamalar doğrultusunda sayın savcılılık makamınızın da resen göz önünde bulunduracağı sair sebeplerle eşimin adına ruhsat kaydı bulunan 34 ………… plakalı aracımızın tarafıma YEDİEMİN olarak teslim edilmesini tüm içtenliğim ve samimiyetimle arz ve talep ederim. 

Saygılarımla,

Talepte Bulunan Şüpheli

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.