Ehliyetin Alınmasına İtiraz

Haz 20, 2020 | İdare Hukuku Avukatlığı

Ehliyetin Alınmasına İtiraz

  • Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü B Bölgesi Trafik Denetleme Ekipler Müdürlüğü tarafınca düzenlenen X tarih, X tutanak sıra numaralı 6 Ay süreliğine verilen ehliyetimin geri alınması işleminin ve aynı tarihli MA seri numaralı, X Tutanak sıra numaralı idari para cezasının iptali
  • Av. Saim İncekaş tarafından paylaşılan ehliyetin geri alınması istemine dair dilekçe aşağıdaki gibidir.

Ehliyetin Alınmasına İtiraz Dilekçesi

ADANA (   ). SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

 

İTİRAZ EDEN             :  

 

KARŞI TARAF            : X Valiliği Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü B Bölgesi Trafik Denetleme Ekipler Müdürlüğü

KONUSU                    : Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü B Bölgesi Trafik Denetleme Ekipler Müdürlüğü tarafınca düzenlenen X tarih, X tutanak sıra numaralı 6 Ay süreliğine verilen ehliyetimin geri alınması işleminin ve aynı tarihli MA seri numaralı, X Tutanak sıra numaralı idari para cezasının iptali

İŞLEM TARİHİ            : 

İTİRAZ TARİHİ            :

 

İDARİ İŞLEMLERE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR VE

İTİRAZLARIM            :

26.05.2020 tarihinde, saat 17:10 sıralarında sevk ve idaremdeki 34 …. plaka sayılı aracımla dereboyu caddesinden sahil istikametine doğru seyir halinde iken, caddenin solunda kalan bulgurlu sokağa dönmek için aracımla sol tarafa doğru manevra yaptığım esnada, karşı taraftan gelen ve ismini olay sebebiyle öğrendiğim …… adlı kişinin sevk ve idaresindeki 34 ….. plaka sayılı motorsikletin geldiğini son anda fark etmem ve aniden frene basmama rağmen aracımın sol tarafıyla motorsikletin ön tarafına çarptım. Kazadan hemen sonra gelen ambulansla motorsiklet sürücüsü hastaneye kaldırılmıştır.

Kaza nedeniyle olay yerine gelen trafik ekiplerince yapılan alkol kontrolü neticesinde ise 0.22 promil alkollü olduğum gerekçesi ile tarafıma 1.228,00 TL idari para cezası ile ehliyetimin 6 ay süreyle geri alınmasına yönelik işlem yapılmıştır.

Trafik kontrolü sırasında polis memuruna alkol ölçümünün sonucuna güvenmediğimi tekrar kontrol etmesini söylediğim halde kendisi kayıt altına alındığını ve alkollü olduğum için arabadan inmemin gerektiğini bildirmiştir. Polis memurlarına son dönemde yaşanan salgın nedeniyle sık sık alkollü dezenfektanlar kullandığımı, ölçümün bu nedenle alkol tespitinin hatalı yapmış olabileceğini ve yeniden ölçüm yapmasını istememe rağmen Polis memuru ise tekrar cihazı üfletemeyeceğini beyan etmiştir.

Hatalı düzenlenen rapor neticesinde bende sonuca itiraz ettiğimi 2918 KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU’NUN 48. Madde (Değişik : 24/5/2013 – 6487/19 md.) yer alan:“Teknik cihaz ile yapılan ölçüme itiraz eden veya bu cihaz ile ölçüm yapılmasına müsaade etmeyen bu sürücüler, en yakın adli tıp kurumuna veya adli tabipliğe veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına GÖTÜRÜLEREK uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkol tespitinde kullanılmak üzere vücutlarından kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır.” denilmek suretiyle olaydan hemen sonra kan testi için hastaneye sevkimi talep etmeme rağmen, KAZADA YARALANAN SÜRÜCÜ HASTANEDEN TABURCU OLANA KADAR BENİ GÖZALTINDA TUTAN MEMURLARIN BU MUAMELESİ NEDENİYLE SÖZ KONUSU İKİ SAATLİK SÜRE İÇİNDE KAN TESTİ YAPTIRMAM İMKANSIZ OLMUŞTUR.  Sürücünün taburcu olduğu haberinin hemen ardından serbest bırakılmam ve neticesinde hastaneye gidip kan vermem üzerine, dilekçem ekinde de Sayın Hakimliğinizin bilgisine sunduğum rapordan da görüleceği üzere, tutanakta belirtilen promil ile kanımda çıkan alkol aynı değildir. Polis memurlarının kamunun kendilerine sağladığı nüfuzu kötüye kullanmasından dolayı hakkımda tesis edilen idari işlemler benim için telafisi güç zararlar meydana getirmiştir.

Sayın Hakimliğinizden talep ettiğim gibi ehliyetimin iadesi ve idari para cezasının iptali gerekmektedir. Yine dilekçem ekinde bilginize sunduğum evraktan da görüleceği üzere fizik tedavisi görmekteyim. Rahatsızlığım sebebiyle toplu taşıma kullanamamakta aracıma fazlası ile ihtiyacım bulunmaktadır. Hatalı düzenlenen tutanak ve sürücü belgemin geri alınması sonucunda sağlığımın da olumsuz etkilenmesi kuvvetle ihtimaldir.   

Bu nedenle söz konusu hatalı olarak düzenlenen ceza tutanağı ve sürücü belgesi geri alma tutanağının iptaline karar verilmesini talep etmek amacıyla işbu itirazda bulunma zaruretim hasıl olmuştur.

SONUÇ VE İSTEM   : Yukarıda kısaca izahını yaptığım ve Sayın Hakimliğiniz tarafından resen göz önünde bulundurulacak sair sebeplerle, haklı itirazımın kabulünü,

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü B Bölgesi Trafik Denetleme Ekipler Müdürlüğü tarafınca düzenlenen 26.05.2020 tarih, 376483 tutanak sıra numaralı 6 Ay süreliğine verilen ehliyetimin geri alınması işleminin ve aynı tarihli MA seri numaralı, 55691837 Tutanak sıra numaralı idari para cezası kesilmesine ilişkin işlemin iptal edilmesini, yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesini saygıyla talep ederim.

İtirazda Bulunan

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.