Edinilmiş Maldan Kişisel Mala Yapılan Katkı

Ara 14, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Edinilmiş maldan kişisel mala yapılan katkı katılma alacağı olarak değerlendirilir. İyileştirme, bakım ve onarım gibi diğer eşin kişisel malına yapılan katkılar üzerinde hak iddia edilebilir. Örneğin eve yapılan iyileştirmelerin hesabının çıkartılarak bunun evde yarattığı değer artışı belirlenerek karar verilmelidir.

Yargıtay da bu konuyu emsal bir olayla açıklamıştır:

“…Yukarıda yapılan açıklamalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde; davacı – karşı davalı tarafından kooperatifte bulunan %50 paya ilişkin üyelik hakkının 26.6.2003 tarihinde davalı – karşı davacı … devretmesinin gizli bağış niteliğinde olduğunun kabulü gerekir. Bu konuda bir duraksama söz konusu değildir. Ne var ki, tanık Tuncay Akçay’ın beyanına göre, kooperatif evleri “kaba inşaat” şeklinde hak sahiplerine teslim edilmiştir. Yani bağış sadece devrin yapıldığı 26.6.2003 tarihindeki kaba inşaat durumuyla sınırlıdır. Bağıştan sonra kaba inşaatın tamamlanması için davalı – karşı davacı Etem tarafından yapılan her türlü iyileştirmeler karşılığı yapılan harcamaların edinilmiş maldan kişisel mala yapılan katılma alacağı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Dairenin kararında dayandığı gerekçe bu yönüyle yanılgıya dayalıdır. Dolayısıyla bu edinilmiş maldan kişisel mala yapılan katkının yarattığı değer artışı da göz önünde tutulmalıdır. Bu tür alacak üzerinde TMK. nun 227, 231 ve
236. maddeleri gereğince davacı Müge’nin %50 oranında alacak hakkı söz konusudur.” (Y8HD, 14.07.2011, E. 2011/3344, K. 2011/4249)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.