Eda Davası Nedir? Eda Davası Nerede Hangi Mahkemede Açılır?

 

Eda davası hukukla ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir dava türüdür. Eda davası, dava türleri içerisinde en sık başvurulan dava çeşididir. Eda davasının anlamını, dava türleri içerisinde eda davasının yerini açıklayalım.

Eda Davasının Anlamı Nedir?

Eda Davaları’ na “Edim Davaları” da denilir. Arapça kökenli “Eda” sözcüğü yerine getirmek anlamındadır. Edâ davası, bir davacının (görevli ve yetkili) mahkemeden, davalının bir şeyi vermesine, yapmasına veya yapmamasına mahkûm edilmesini istemesidir (HMK.md.105).

eda davası nedir

Eğer bir davacı açtığı davada mahkemeden davalının:

  1. Bir şeyi vermesine,
  2. Bir şeyi yapmasına,
  3. Bir şeyi yapmamasına

mahkum edilmesini istiyorsa, ortada bir “Eda Davası” var demektir. Eda davası dilekçesinde bu 3 talepten birisi belirtilmektedir.

Eda davası, konu itibariyle “şahsî” (kişisel) ve “aynî” haklara ilişkin olabilir. Diğer dava türlerine göre hukukta en çok başvurulan dava çeşididir.

# Eda davasının kısaca ne olduğunu anlatmak gerekir ise; davacı tarafından, davalının 1) bir şeyi vermesine 2) bir şeyi yapmasına 3) bir şeyi yapmamasına mahkum edilmesini mahkemeden bir eda davası dilekçesi ile istemesi anlamına gelir.

Eda Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Eda davası bir alacak-verecek konusuna dayalıdır. Bu nedenle eda davaları “Asliye Hukuk Mahkemeleri”nde açılmaktadır.

 

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.