Eda Davası Nedir? Eda Davası Nerede Hangi Mahkemede Açılır?

Eda Davası Ne Demektir? Adana Avukat Saim İncekaş Youtube kanalı videosunu izleyebilirsiniz.

Eda Davası Nedir?

Eda davası hukukla ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir dava türüdür. Eda davası, dava türleri içerisinde en sık başvurulan dava çeşididir. Eda davasının anlamını, dava türleri içerisinde eda davasının yerini açıklayalım. Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi tarafından ele alınan “eda davası ve anlamını” yazımızda ele aldık.

Eda Davasının Anlamı Nedir?

Eda Davaları’ na “Edim Davaları” da denilir. Arapça kökenli “Eda” sözcüğü yerine getirmek anlamındadır. Edâ davası, bir davacının (görevli ve yetkili) mahkemeden, davalının bir şeyi vermesine, yapmasına veya yapmamasına mahkûm edilmesini istemesidir (HMK.md.105).

Eğer bir davacı açtığı davada mahkemeden davalının:

  1. Bir şeyi vermesine,
  2. Bir şeyi yapmasına,
  3. Bir şeyi yapmamasına

mahkum edilmesini istiyorsa, ortada bir “Eda Davası” var demektir. Eda davası dilekçesinde bu 3 talepten birisi belirtilmektedir.

Eda davası, konu itibariyle “şahsî” (kişisel) ve “aynî” haklara ilişkin olabilir. Diğer dava türlerine göre hukukta en çok başvurulan dava çeşididir.

# Eda davasının kısaca ne olduğunu anlatmak gerekir ise; davacı tarafından, davalının 1) bir şeyi vermesine 2) bir şeyi yapmasına 3) bir şeyi yapmamasına mahkum edilmesini mahkemeden bir eda davası dilekçesi ile istemesi anlamına gelir.

Eda Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Eda davası bir alacak-verecek konusuna dayalıdır. Bu nedenle eda davaları “Asliye Hukuk Mahkemeleri”nde açılmaktadır.

Son düzenleme tarihi 29 Mayıs 2021 12:47

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorumları Göster

  • Eda davası As H.M de açılır deniyor, bu gün açmak istedim ancak Sulh H M ne yönlendirildim ve burada açtım. Parkinson hastası Eşimle 5 senedir ayrıyım. Esyalarımı satıyor veya atıyor bilgisine sahibim, müşterek eşyalarımızın tespiti amacıyla bu davayı açtım, uygun mudur. Boşanma dosyamız da Yargıtaya yeni gönderildi. Bilginiz olsun.

    Yorumdan vazgeç

    Yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.