Eda Davası Nedir? Eda Davası Nerede Hangi Mahkemede Açılır?

 

Eda davası hukukla ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir dava türüdür. Eda davası, dava türleri içerisinde en sık başvurulan dava çeşididir. Eda davasının anlamını, dava türleri içerisinde eda davasının yerini açıklayalım.

Eda Davasının Anlamı Nedir?

Eda Davaları’ na “Edim Davaları” da denilir. Arapça kökenli “Eda” sözcüğü yerine getirmek anlamındadır. Edâ davası, bir davacının (görevli ve yetkili) mahkemeden, davalının bir şeyi vermesine, yapmasına veya yapmamasına mahkûm edilmesini istemesidir (HMK.md.105).

eda davası nedir

Eğer bir davacı açtığı davada mahkemeden davalının:

  1. Bir şeyi vermesine,
  2. Bir şeyi yapmasına,
  3. Bir şeyi yapmamasına

mahkum edilmesini istiyorsa, ortada bir “Eda Davası” var demektir. Eda davası dilekçesinde bu 3 talepten birisi belirtilmektedir.

Eda davası, konu itibariyle “şahsî” (kişisel) ve “aynî” haklara ilişkin olabilir. Diğer dava türlerine göre hukukta en çok başvurulan dava çeşididir.

# Eda davasının kısaca ne olduğunu anlatmak gerekir ise; davacı tarafından, davalının 1) bir şeyi vermesine 2) bir şeyi yapmasına 3) bir şeyi yapmamasına mahkum edilmesini mahkemeden bir eda davası dilekçesi ile istemesi anlamına gelir.

Eda Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Eda davası bir alacak-verecek konusuna dayalıdır. Bu nedenle eda davaları “Asliye Hukuk Mahkemeleri”nde açılmaktadır.

 

 

Yorumlar (1)

Eda davası As H.M de açılır deniyor, bu gün açmak istedim ancak Sulh H M ne yönlendirildim ve burada açtım. Parkinson hastası Eşimle 5 senedir ayrıyım. Esyalarımı satıyor veya atıyor bilgisine sahibim, müşterek eşyalarımızın tespiti amacıyla bu davayı açtım, uygun mudur. Boşanma dosyamız da Yargıtaya yeni gönderildi. Bilginiz olsun.

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Sağ tıklama özelliği kapalıdır.