Adana Avukat Saim İncekaş Hukuk Bürosu

Eda Davası Nedir? Eda Davası Nerede Hangi Mahkemede Açılır?

Usul Hukuku

Eda Davası Nedir?

Eda davası hukukla ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir dava türüdür. Eda davası, dava türleri içerisinde en sık başvurulan dava çeşididir. Eda davasının anlamını, dava türleri içerisinde eda davasının yerini açıklayalım. Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi tarafından ele alınan “eda davası ve anlamını” yazımızda ele aldık.

Eda Davasının Anlamı Nedir?

Eda Davaları’ na “Edim Davaları” da denilir. Arapça kökenli “Eda” sözcüğü yerine getirmek anlamındadır. Edâ davası, bir davacının (görevli ve yetkili) mahkemeden, davalının bir şeyi vermesine, yapmasına veya yapmamasına mahkûm edilmesini istemesidir (HMK.md.105).

eda davası nedir

Eğer bir davacı açtığı davada mahkemeden davalının:

  1. Bir şeyi vermesine,
  2. Bir şeyi yapmasına,
  3. Bir şeyi yapmamasına

mahkum edilmesini istiyorsa, ortada bir “Eda Davası” var demektir. Eda davası dilekçesinde bu 3 talepten birisi belirtilmektedir.

Eda davası, konu itibariyle “şahsî” (kişisel) ve “aynî” haklara ilişkin olabilir. Diğer dava türlerine göre hukukta en çok başvurulan dava çeşididir.

# Eda davasının kısaca ne olduğunu anlatmak gerekir ise; davacı tarafından, davalının 1) bir şeyi vermesine 2) bir şeyi yapmasına 3) bir şeyi yapmamasına mahkum edilmesini mahkemeden bir eda davası dilekçesi ile istemesi anlamına gelir.

Eda Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Eda davası bir alacak-verecek konusuna dayalıdır. Bu nedenle eda davaları “Asliye Hukuk Mahkemeleri”nde açılmaktadır.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

Bu yazıyla ilgili yorum, soru, düzeltme, cevap veya tartışmaya yönelik beyanlarınızı aşağıdaki form aracılığı ile herkesle paylaşabilirsiniz. Yorumunuz kontrol edildikten sonra en geç 1 gün içerisinde onaylanır.

1 Yorum

  1. Veysel ates

    Eda davası As H.M de açılır deniyor, bu gün açmak istedim ancak Sulh H M ne yönlendirildim ve burada açtım. Parkinson hastası Eşimle 5 senedir ayrıyım. Esyalarımı satıyor veya atıyor bilgisine sahibim, müşterek eşyalarımızın tespiti amacıyla bu davayı açtım, uygun mudur. Boşanma dosyamız da Yargıtaya yeni gönderildi. Bilginiz olsun.

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: