E-Tebligat Ne Zaman Yapılmış Sayılır?

Tem 1, 2019 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

E-Tebligat Ne Zaman Yapılmış Sayılır?

Birçok avukatın e-tebligat sistemine geçmesiyle akıllara en çok takılan sorulardan birisi “e-tebligat hangi tarihte tebliğ edilmiş sayılır?” sorusudur. 7201 sayılı Tebligat Kanunu’nda bu husus açıkça belirtilmiştir. E-tebligat alıcı kişinin adresine teslim edildikten 5 gün sonra tebliğ edilmiş sayılır.

İlgili Mevzuat:

Elektronik Tebligat Yönetmeliği 9. maddesinin 6. fıkrasına göre; “Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır.

İlgili Yargıtay Kararı:

E-tebligatta “açılma” veya “görülmenin” bir önemi yoktur. Yasal sürelere artı olarak 5 gün eklenir. Örneğin 2 haftalık cevap süresinin bitiminden itibaren 5 gün daha eklenir süreye. ( Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, 2018/4120 E. , 2018/6993 K. ) 

Adana- Avukat Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

E-Tebligat Ne Zaman Yapılmış Sayılır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.