Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

E-Tebligat Ne Zaman Yapılmış Sayılır?

E-Tebligat Ne Zaman Yapılmış Sayılır?

Birçok avukatın e-tebligat sistemine geçmesiyle akıllara en çok takılan sorulardan birisi “e-tebligat hangi tarihte tebliğ edilmiş sayılır?” sorusudur. 7201 sayılı Tebligat Kanunu’nda bu husus açıkça belirtilmiştir. E-tebligat alıcı kişinin adresine teslim edildikten 5 gün sonra tebliğ edilmiş sayılır.

İlgili Mevzuat:

Elektronik Tebligat Yönetmeliği 9. maddesinin 6. fıkrasına göre; “Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır.

İlgili Yargıtay Kararı:

E-tebligatta “açılma” veya “görülmenin” bir önemi yoktur. Yasal sürelere artı olarak 5 gün eklenir. Örneğin 2 haftalık cevap süresinin bitiminden itibaren 5 gün daha eklenir süreye. ( Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, 2018/4120 E. , 2018/6993 K. )

Adana- Avukat Saim İNCEKAŞ

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:34

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.