Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Duruşma Talepli Ceza İstinaf Dilekçesi

Duruşma Talepli Ceza İstinaf Dilekçesi

ADANA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

İLGİLİ DAİRESİNE

Sunulmak Üzere

ADANA X AĞIR CEZA MAHKEMESİ SAYIN BAŞKANLIĞI’NA

İSTİNAF YOLUNA BAŞVURAN

SANIKLAR                 :

MÜDAFİİ                     :

TALEBİN KONUSU  : X Ağır Ceza Mahkemesinin …….. Esas- ……. Karar nolu, …….. tarihli kararı.

TEBLİĞ TARİHİ        :

KARARIN ÖZETİ      : Sanıkların cezalandırılmalarına karar verilmiştir.

BAŞVURU SEBEPLERİ VE GEREKÇESİ        :

Müştekiler teşhis ile ilgili tereddüt ettiklerini, teşhis esnasında kendilerini baskı altında hissettiklerini ve teşhiste zorlanıp, emin olmadıklarını Sayın Mahkeme huzurunda beyan ederek şikayetlerinden vazgeçtiklerine dair dilekçe sunmuşlardır.

Aynı olayda yaş küçüklüğü nedeniyle çocuk mahkemesinde yargılanan sanık F. K. delil yetersizliği nedeniyle beraat etmiştir.

…… tarihli celsede müştekilerden A.Ö.; “sanıklar hakkında emin olarak, bunlardı diyemem, teşhiste de benzetmiştim, yine emin değilim demiştim, ancak o şekilde yazılmış. Karakolun içinde 10-15 kişiyi gösterdiler, kıyafetlerine ve esmerlik durumuna bakarak beyanda bulunduk. Karakolda gösterilen kişiler içerisinde şuanda huzurda bulunan sanıkların olup olmadığını hatırlamıyorum.” şeklinde beyanda bulunmuştur.

Aynı celsede müştekilerden A.M.Ç.; “sanıklardan kesin emin değilim, teşhiste de aynı şeyi söylemiştim. Karakolda gösterilen 10-15 kişinin hemen hemen simaları birbirine benziyordu” şeklinde beyanda bulunmuştur.

Müvekkil sanıklar atılı suçu işlememişlerdir. Müştekiler teşhis sırasında kendilerini baskı altında hissettiklerini, teşhiste zorlanıp emin olamadıklarını beyan etmişlerdir.

Müvekkil sanıklara yönelik teşhisler yasalara uygun yapılmamıştır ve çelişkilidir. …….. tarihli yakalama tutanağı gerçeği yansıtmamaktadır. Müvekkil sanıklar, müştekilerin göstermesiyle yakalanmamıştır. Emniyette yapıldığı ileri sürülen teşhis tutanağı dosyada mevcut değildir. Müştekiler Emniyette başka şahısları teşhis etmiş de olabilirler. Müştekiler Sayın Mahkeme huzurunda olayın faillerinin kendilerine gösterilen failler olmadığını beyan etmişlerdir.

SONUÇ ve İSTEM   :

Yukarıda belirtilen sebepler ve gerekçelerle kamu düzeninden olan hususlar da dikkate alınarak atılı suçu işlemeyen ve işlediklerine dair somut herhangi bir delil bulunmayan müvekkil sanıkların, müştekilerin şikayetlerini geri almaları ve teşhis edememeleri de göz önüne alınarak beraatlarına karar verilmesi, aksi halde her ne kadar müvekkil sanıklar atılı suçu işlememiş olsalar da müştekilerin zararlarını tazmin etmeleri de göz önüne alınarak 5237 Sayılı TCK.’nun 168/3. maddesinin uygulanması gerekirken yerel mahkemenin cezalandırma yoluna giderek indirim tatbikine gerek görmeyişinin hatalı olduğu kanaatiyle yerel mahkeme tarafından verilen hükmün kaldırılmasına karar verilmesini arz ve talep ederiz.

İstinaf Yoluna Başvuran

Sanıklar Müdafii

Son düzenleme tarihi 12 Temmuz 2020 17:57

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.