Düğünde Takılan Takılar Aldatan Eşten Geri İstenebilir Mi?

Ara 10, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Aldatma ve zina gibi ağır bir durumda düğünde takılan takılar aldatan eşten geri iade istenebilir mi? Bağışlanmış sayılan ziynetler hakkında bağıştan rücu edilebilir mi? Bu sorunun cevabını yazımızda sizler için açıkladık. Bu konudaki emsal Yargıtay kararını da inceledik.


Yargıtay Kararı:

Davacı, ileride ortak hayatın kurulacağını ümit ederek nikah sırasında karısına bağışlamada bulunmuş, ancak davalı nikahtan sonra başka biriyle kaçarak üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmemiştir. BK.’nun 244/2 maddesine göre bağışlanan, bağışlayana veya ailesine karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirmez ya da bunlara önemli biçimde uymaz ise bağış yapanın dönme (rücu) hakkı vardır. Davalı kadının başka bir erkekle kaçarak meşru olmayan bir ilişki kurması aile birliğine karşı önemli bir saygısızlıktır. Bu durumda davacı kocanın karısına hibede bulunmasının dayanağı kalmamış, yani bağışlama kastı ortadan kalkmıştır. Açıklanan nedenlerle davacı koca açısından rücu şartının gerçekleştiğinin kabulü ile davanın esasının görülmesi gerekirken yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmiş olması bozmayı gerektirmiştir.(T.C. YARGITAY 4.Hukuk Dairesi Esas: 2004/8918 Karar: 2005/3229 Karar Tarihi: 29.03.2005)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.