Dini İnanç ve Duyguların İstismarı

Dini İnanç ve Duyguların İstismarı

Dini inanç ve duyguların istismarı ceza kanununda bir suç olarak sayılmaktadır.Fail yani şüpheli kişi dini inançları ve insanların duygularını kullanarak bir kar ve çıkar elde etme amacı içindedir.Bir kişi kendisine veya başkasına yarar sağlamak amacıyla hileli davranışlar ile bu davranışlarla başkasına zarar veriyorsa ve verilen zarar ile fiil arasında uygun bir nedensellik bağı var ise burada dini inanç ve duygularını istismar suçunun oluştuğu söylenecektir.

Kişinin aldatılması sonucu mal varlığının bir zarara uğraması gerekmektedir suçun oluşabilmesi için. Kişinin dini inançları kullanılarak iradesinin sakatlanmış olması gerekmektedir. Türk Ceza kanunumuzda dini inanç ve duyguların kullanılması ile yapılan dolandırıcılık nitelikli bir hal taşımaktadır ve 2 yıl ile 7 yıl arası hapis cezası vardır.
Bahsettiğimiz bu suç Türk Ceza Kanununun 158 maddesinin 1. bendinin a şıkkında gözükmektedir.Toplumumuzda yoğun bir etkisi bulunan dini inanç ve duyguların istismarı bu madde ile önlenmeye çalışılmıştır.

Üzerinde durulması gereken 2 sözcük vardır. Bunlardan birisi istismar sözcüğü birisi, hayır sözcüğüdür. Çünkü burada suçun oluşabilmesi için dini inanç ve duyguların aldatma aracı olarak kullanılması ve bunun sonucunda hile ile haksız bir yarar sağlanmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla hayır yapılan bir durumda hayır karşılıksız bir iyilik beklemektir, ancak bir istismar durumunu söz konusu olması durumunda kişinin iradesine sakatlanarak maddi bir çıkar elde edilmiş bir durum söz konusudur. Avukatın dava sırasında söz konusu bu tanımları mahkemece yorumlatması ve somut olaya uygulaması gerekir.

Din sözcüğü bir topluluğun sahip olduğu kutsal kitap çerçevesindeki inanışlar bütünü ve hatta ki kültürünü oluşturan değerlere kadar indirgenebilir. Bu dini kurallar çerçevesinde oluşan ahlak ve kültürü kullanarak kişilerin iradesine sakatlayıp onları kandıran ve maddi olarak bir çıkar sağlayan kişiler bu suçu işlemektedir.Önemli olan insanların din aracılığıyla kandırılmasıdır. Bu aracı olan dinin hangi din olduğu bir önem taşımaz suçun oluşması için.Örnek vermek gerekirse bir kişinin cami yaptıracağım diyerek para toplaması ve insanları kandırması veyahut kilise yaptıracağım cemevi yaptıracağım sözleri ile kişilerden para toplayarak kişilerin iradesini saklayıp maddi bir kazanç elde etmesi
bu suçu oluşturacaktır. Bir başka örnek vermek gerekirse Müslümanlık üzerinden devam etmek gerekirse Müslümanlık dininde yani orijinal Müslümanlık dininin içerisinde yer alan yazıtlarda yer almamasına rağmen muska üfürük cin çağırma gibi işlerle uğraşanlar da yine bu suçu işlemektedir.

Dini İnanç ve Duyguların istismarı suçunun mağduru bir ceza avukatı aracılığı ile soruşturma başlatma ve akabinde dava açma hakkına sahiptir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Yorumlar (2)

merhabalar beni bir farklı ilde oturan arkadaşım hac ve umreye götürecem diye 8000tl paramı dolandırdı ben buna dava açtım ve parayı gönderdiğim makbuzdada açıklama var ama bu şahıs yinede paramı ödemeyecem ve ifadeye gitmeyeceğim diyor ve şuan bu sorum bu bu şahıs ne kadar ceza alır ve paramı öderse yine ceza alırmı olayla alakalı tanık şahit bile var savcılığa ifademizi verdik tanıkla birlikte. Bide bu şahıs ifadeye gitmezse negibi süreç olur..

Savcılık zorla ifadesini alacaktır. Bu konuda çekinceniz olmasın.

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.