Davranışları iradi olmayan eş yararına maddi tazminat istenebilir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Davranışları iradi olmayan eş yararına maddi tazminat istenebilir

Mahkemece, davalı eşin akıl hastası olması nedeniyle (TMK.m.165) tarafların boşanmalanna karar verilmiştir. Davalı eşin akıl hastası olması, tazminat talep etmesine ve koşullan varsa lehine tazminata hükmedilmesine engel değildir.

Akıl hastalığı, bu hastalığa düçar olanın davranışlannı iradi olmaktan çıkarır. Diğer tarafın ispatlanmış olan kusurunu kaldırmaz. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davacının evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği ve eşine fiziki şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu duruma göre davacı kusurludur. Öyleyse davalı yaranna Türk Medeni Kanununun 174/1-2. maddeleri gereğince uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri gerekirken, davalının tazminat taleplerinin reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 06.10.2011, E. 2010/13714, K. 2011/15057.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Avukat meslektaşlar canlı destek üzerinden ücretsiz üyelik talep edebilir.