Davanın sağ eş tarafından tereke üzerinde hak sahibi olan mirasçılara husumet yönetilerek açılması gerekir- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Davanın sağ eş tarafından tereke üzerinde hak sahibi olan mirasçılara husumet yönetilerek açılması gerekir

Dava, davacılardan Behiye’nin ölen eşi Kemal’e ait (6) nolu meskenin “aile konutu” olduğunun tespiti isteğine ilişkindir. Aile konutuyla ilgili yasal haklar ve konutun aile konutu olduğunun tespitini isteme hakkı sağ eşe ait olup, sağ eş dışındaki diğer mirasçıların “aile konutuyla” ilgili dava açma haklan bulunmamaktadır.

Sağ eş tarafından açılan davanın da tereke üzerinde hak sahibi olan diğer mirasçılara husumet yönetilerek açılması gerekir. Bu itibarla, sağ eş dışındaki mirasçılann tamamına davalı olarak husumet yöneltilmesi, Kemal mirasçılanndan Nimet, Naime ve Nurlu bakımından davanın aktif dava ehliyetinin yokluğu sebebiyle reddine karar verilmesi gerekirken, bu yönler dikkate alınmadan hüküm kurulması usul ve yasaya aykın olup, bozmayı gerektirmiştir.(Y2HD, 23.01.2012, E. 2011/6232, K. 2012/886.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.