Davanın Reddi Kararı Nasıl Verilir?

Davanın Reddi Kararı Nasıl Verilir?

Kovuşturma evresinde iki durumda mahkeme davanın reddine karar verir.

 • Aynı fiil nedeniyle aynı sanık için önceden verilmiş bir hüküm bulunması halinde davanın reddine karar verilir.
 • Aynı fiil nedeniyle aynı sanık için önceden açılmış bir dava bulunması halinde davanın reddine karar ve­rilir (CMK m.223/7).
 • Davanın reddi bir fiilden bir kez yargılama yapılır (ne bis in idem) ilkesinin bir sonucudur

Davanın Düşmesi Kararı

Türk Ceza Kanununda öngörülen düşme sebeplerinin varlığı ya da soruşturma veya kovuşturma şartının gerçekleşmeyeceğinin anlaşılması hallerinde düşme kararı verilir

Türk Ceza Kanununda davayı düşüren sebepler tek tek gösterilmiştir. Bunlar; sanığın ölümü, ge­nel af kanunu çıkması, dava zamanaşımı süresinin dolması, şikâyetin geri alınması ve önöde- menin gerçekleşmiş olmasıdır (TCK m.64-75). Yargılama sırasında uzlaşma sağlanırsa davanın düşmesine karar verilir (CMK m. 254/2).

Soruşturmanın veya kovuşturmanın yapılması şarta bağlı tutulmuş olup da şartın henüz gerçekleşmediği anlaşılırsa, gerçekleşmesini beklemek üzere, durma kararı verilir. Durma, bir son karar (hüküm) değildir. Mah­kemenin durma kararına itiraz edilebilir.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

 1. Mustafa dedi ki:

  mrb Saim Bey;
  Bir Dava Açtim Babalik soybaginin reddi,Dna Testi,Babalik SoyBaginin Arastirilmasi Ve Kayyim Atanmasini Istedim Ilk Duruşmada DAVANIN Reddini Istediler Neden olabilir DAVANIN REDDINI Davali Neden Ister

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.