Davanın aile konutu üzerine ipotek işlemini gerçekleştiren davacının eşine de yöneltilmesi gerekir- Yargıtay Kararı

Nis 25, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Davanın aile konutu üzerine ipotek işlemini gerçekleştiren davacının eşine de yöneltilmesi gerekir

Mahkemece davanın ipotek işlemini gerçekleştiren, davacının eşi Ünal Bingöl’e de yöneltilip onun da göstereceği deliller toplamp hasıl olacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken, eksik hasımla karar verilmesi de doğru görülmemiştir. (Y2HD, 13.07.2011, E. 2010/22063, K. 2011/12086.)

Davanın aile konutu üzerine ipotek işlemini gerçekleştiren davacının eşine de yöneltilmesi gerekir

Dava, mülkiyeti davacının eşi adına olan taşınmaza aile konutu şerhi konulması ve aile konutu olduğu açıklanan taşınmaz üzerine davalı banka tarafından davacı eşin rızası alınmadan (TMK md.194) konulan ipoteğin kaldırılması istemine ilişkindir.

Taraf teşkili kamu düzenine ilişkindir. Gerek aile konutu şerhi konulması, gerekse ipoteğin kaldırılması istemleri; kayıt maliki olan davacının eşinin hak ve çıkarlarını etkileyebilecek niteliktedir. Bu nedenle, davaya konu taşınmazın kayıt maliki olan davacının eşinin de davaya dahil edilmesi, taraf teşkilinden sonra, tarafların gösterdiği delillerin toplanıp değerlendirilerek; gerçekleşecek sonucu uyarınca karar verilmesi gerekirken; eksik hasım ve inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir.(Y2HD, 31.05.2011, E. 2010/20078, K. 2011/9556)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.