Davalının malvarlığını sebepsiz yere elden çıkarması tasarruf yetkisinin sınırlanması için ailenin ekonomik varlığının korunmasını gerektiren davranışlardandır- Yargıtay Kararı

Nis 29, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Davalı Eşin malvarlığını sebepsiz yere elden çıkarması tasarruf yetkisinin sınırlanması için ailenin ekonomik varlığının korunmasını gerektiren davranışlardandır

“..Türk Medeni Kanununun 199.maddesi gereğince; “Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.”

Toplanan delillerden; davalı kocanın 2005 yılının Eylül ajanda ailesini terk ederek başka yerde yaşadığı, üzerine kayıtlı Kadıköy’deki 75 parsel sayılı taşınmazı (14.04.2006 tarihinde) ve Nissan marka arazi aracını (16.12.2005 tarihinde) sattığı anlaşılmaktadır.

Mahkemece; davalı adına kayıtlı, üç adet taşınmaz üzerindeki davalının tasarrufunun davacı eşin nzasına bağlı tutulmasına, bu suretle davalının bu taşınmazlardaki tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasına karar verilmiştir.

Dava konusu taşınmazların değerleri tespit edilerek ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesinin gerektirdiği ölçüde sınırlama yapılması gerekirken tüm taşınmazlarındaki tasarruf yetkisinin sınırlandırılması doğru görülmemiştir.”(Y2HD, 22.04.2010, 5608-8076)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.