Davalının Dilekçesinin Davacı Tarafa Tebliği Süreci

Ara 12, 2018 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Kendisine dava dilekçesi tebliğ edilen davalı 2 haftad içerisinde bu dilekçeye bir cevap yazmak zorundadır. Davalı savunma ve kendi iddialarını cevap dilekçesine yazarak davacı tarafa tebliğ edilmesi için mahkemeye verir.

Davalı Taraf Dilekçelerinin Davacı Tarafa Tebliği

Davalı taraf, davacı taraf dilekçelerine karşı birinci cevap dilekçesi ve ikinci cevap dilekçesi olmak üzere iki dilekçe verir ve tebliğ ettirir (HMK. Md.136).

(1) Davalının birinci cevap dilekçesi

Davalının birinci cevap dilekçesi, dava dilekçesini tebellüğden itibaren 2 haftalık kesin süre içinde verebileceği davaya cevap dilekçesidir.

Davalı için bu birinci cevap dilekçesinin zamanlanması da içeriği de çok önemlidir. Zamanlanması önemlidir, çünkü 2 haftalık cevap süresi hak düşürücü süredir.

İçeriği önemlidir, çünkü “ilk itirazlar” olarak düzenlenen (iş bölümü, tahkim yolu, kesin kurala tâbi olmayan yetki) itirazlar (vârid ise) cevap dilekçesinde yer almalıdır.

(2) Davalının ikinci cevap dilekçesi

Bu dilekçe, davacının cevaba cevap dilekçesinin davalıya tebellüğünden itibaren 2 hafta içinde vereceği “ikinci cevap dilekçesi”dir.

Davalının ikinci cevap dilekçesinin de davacıya tebliği ile “dilekçe teâti süreci” tamamlanmış olur.

Boşanma ve Aile Hukuku avukatı Saim İNCEKAŞ tarafından ele alınan bu yazıda davalının mahkemeye sunduğu dilekçenin ne şekilde işleme alınacağını ve sonrası sürecini sizlere aktarmış olduk.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.