Davalı vekil, parayı müvekkiline ödediğini yasal delillerle ispat etmelidir

Ara 28, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Davalı vekil, parayı müvekkiline ödediğini yasal delillerle ispat etmelidir. Markın dava tarihindeki Türk lirası karşılığı merkez bankasından sorulmalıdır.

Davacı, eşinin vefatından sonra davalı vekilin verilen vekâletnameye istinaden eşine ait banka mevduat hesabından çekmiş olduğu 43.985 DM tutarındaki meblağından dava tarihindeki Türk Lirası karşılığı hissesine isabet eden 26.775.000 Türk Lirasının faizi ile davalıdan tahsilini dava etmiştir.

Davalı davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece, 26.775.000 TL’sinin dava tarihiden itibaren faizi ile birlikte davalıdan tahsiline karar verilmiştir.

Karar davalı yanca temyiz olunmuştur. Davalı parayı aldığını açıkladığı şekilde ödediğini borcu olmadığını savunmuş, fakat bu savunmasını yasal delillerle ispat edememiştir. Ancak davalının savunması hakkında davacıya yemin yöneltme hakkı vardır. Davalı 18.9.1991 havale tarihli cevap dilekçesinde “yemin” deliline dayanmıştır. O halde bu hakkın davalıya hatırlatılması ve hasıl olacak sonuca göre karar verilmesi gerekir.

Mahkemece bu yön gözetilmeden eksik inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi usul ve kanuna aykırıdır. Davalı cevap dilekçesinde; hesaba esas alınan kur rakamlarının doğru olmadığını savunmuştur. Alman Markının tarihteki Türk Lirası karşılığı Merkez Bankası’ndan sorulmadan davacının mücerret iddiasına itibar ile hüküm tesisi de kabul şekli bakımından yanlıştır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD, 18.1.1993 T. 10270 E. 43 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.