Davalı kocanın bir başka kadınla birlikte yaşaması birlikte yaşamaya ara verilmesi için haklı bir sebep sayılır- Yargıtay Kararı

Nis 27, 2020 | Nafaka Avukatı

Davalı kocanın bir başka kadınla birlikte yaşaması birlikte yaşamaya ara verilmesi için haklı bir sebep sayılır

Davacı, Develi Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı nafaka davasından 28.7.2005 tarihinde feragat etmiş, temyize konu nafaka davası ise feragat tarihinden daha sonra 20.3.2008 tarihinde açılmıştır. Toplanan delillerden davalı kocanın bir başka kadınla birlikte yaşadığı anlaşılmaktadır.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 197. Maddesi hükmüne göre birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya, eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önemleri alır. Davacı kadın lehine Türk Medeni Kanununun 197. maddesi koşullan gerçekleşmiş bulunduğu halde yazılı gerekçe ile davanın reddi doğru görülmemiştir.(Y2HD, 16.02.2011, E. 2010/373, K. 2011/2551)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.