Davalı için yapmış olduğu harcama ve ödemeler sebebiyle maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminat değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Davalı için yapmış olduğu harcama ve ödemeler sebebiyle maddi tazminat talebi boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminat değildir

Davacı, “davalı için yapmış olduğu harcama ve ödemeler karşılığı” maddi tazminat talep etmiştir. Bu istek boşanma yüzünden mevcut ve beklenen menfaatlerin zedelenmiş olması sebebine dayanmamaktadır.

Diğer bir ifade ile davacının maddi tazminat talebi Türk Medeni Kanununun 174/1. maddesi kapsamında, boşanmanın fer’isi mahiyetinde değildir. Boşanmanın fer’isi niteliğindeki talepler boşanma davasıyla birlikte veya bu dava içinde ileri sürüldüğü takdirde harca tabi değildir.

Bu nitelikte bulunmayan istekler ayrıca nispi harca tabi olup, harcı yatırıldığında incelenebilir. Bu husus gözetilmeden davacı yararına Yasanın 174/1. maddesi çerçevesinde maddi tazminat takdir edilmesi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 31.10.2011, E. 2010/18239, K. 2011/17552.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.