Davalı erkeğin evlenmeden önceki kız arkadaşının davacı kadına gönderdiği” davalı ile evlenmeden önce ilişkisi olduğuna” ilişkin mesaj nedeniyle davalı erkek sorumlu tutulamaz- Yargıtay Kararı

Nis 5, 2020 | Boşanma Davasında Affetme

Davalı erkeğin evlenmeden önceki kız arkadaşının davacı kadına gönderdiği” davalı ile evlenmeden önce ilişkisi olduğuna” ilişkin mesaj nedeniyle davalı erkek sorumlu tutulamaz

Mahkemece, ” davalı, sadakatsiz davranması” sebebiyle kusurlu kabul edilerek tarafların boşanmalarına karar verilmiştir. Tarafların 8.9.2009 tarihinde nikah yaptıkları 25.09.2009 tarihinde düğün yapmayı kararlaştırdıkları, düğünden önce davacıya davalının evlenmeden önceki bayan arkadaşından mesaj gelmesi üzerine tarafların fiilen ayrıldıkları sabittir.

Davalının, evlendikten sonra sadakat yükümlülüğünüihlal ettiğine veya güven sarsıcı davranışlarda bulunduğuna ilişkin dosyada herhangibir delil bulunmamaktadır. Davalının evlenmeden önceki kız arkadaşının davacıya gönderdiği ” davalı ile evlenmeden önce ilişkisi olduğuna” ilişkin mesaj nedeniyle davalıyı sorumlu tutmak da mümkün değildir.

Ne var ki üçüncü kişinin davacıya gönderdiği sözü edilen mesajlar yüzünden tarafların her ikisinin de evlilik birliğini fiilenkurmaya yanaşmadıkları, birlikte yaşamaktan kaçındıkları gerçekleştiğine göre, evlilik birliğinin bu sebeple temelinden sarsıldığı, ortak hayatın devamına imkan kalmadığı da sabittir.

Bu sonuca tarafların her ikisinin aynı oranda kusurlu tutum ve davranışlarıyla ulaşıldığının kabulü gerekir. Bu itibarla boşanma karan verilmesi açıklanan sebeple sonucu itibanyla doğru bulunmuş, davalının bu yöne ilişkin temyiz itirazları ile aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazlan yerinde görülmemiştir. (Y2HD, 18.01.2012, E. 2011/2350, K. 2012/474.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Davalı erkeğin evlenmeden önceki kız arkadaşının davacı kadına gönderdiği davalı ile evlenmeden önce ilişkisi olduğuna ilişkin mesaj nedeniyle davalı erkek sorumlu tutulamaz.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank