Davacının parasal katkı talebi varsa bu konuda da karar verilmelidir- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Nafaka Avukatı

Davacının parasal katkı talebi varsa bu konuda da karar verilmelidir

Davacı, dava dilekçesinde; Türk Medeni Kanununun 197.maddesine dayanarak “ayrı yaşamakta haklılık” sebebiyle parasal katkı talebinde bulunmuş, mahkemece de; “davacının ayrı yaşamakta haklı olduğu” kabul edilerek, lehine aylık 300 TL. tedbir
nafakasına hükmedilmiştir.

Hal böyleyken Dairemizin temyiz incelemesi sonucu verdiği ilamda “.. .davacının parasal katkı talebinin bulunmadığından” söz edilerek Türk Medeni Kanununun 197/2.maddesi gereğince “ayrı yaşama haklı olduğunun tespitine karar verilmekle yetinilmesi” gerektiğinden bahisle hüküm bozulmuş olmakla, davacının bu yöne ilişkin karar düzeltme talebi yerinde görüldüğünden kabulüne, Dairemiz ilamının (2). Bendindeki bozma sebebinin kaldırılmasına yapılan soruşturma ve toplanan delillerle davacının ayrı yaşamakta ve nafaka talep etmekte haklı olduğu gerçekleştiğine göre, yerel mahkeme kararının kadın lehine hükmedilen tedbir nafakası yönünden de onanmasına karar verilmesi gerekmiştir.(Y2HD, 18.07.2011, E. 2011/10321, K. 2011/12511.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.