Davacının Davalılardan Birisiyle Anlaşıp “Görünüşte Davalı” Kullanması

Ara 26, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Bir davada davacı davalılardan birisiyle anlaşıp asıl saf dışı bırakmak istediği davalıyı kıskacına alabilir. Böyle bir durum usul hukukuna aykırıdır.

Bu duruma örnek vermek gerekirse:

Önemle vurgulanmalıdır ki, somut olayda olduğu gibi, davacı tarafından farklı hukuksal nedenlere dayalı olarak sorumlulukları ileri sürülen birden çok davalıdan bir veya daha fazlasının, kendi yararlarına olacak şekilde, başka bir davalıyı sorumlu göstermek amacıyla dayanıp sundukları delillere itibar edilmesi, en başta, iddianın davacı tarafça kanıtlanması gereğini öngören usul hukuku ilkesine aykırıdır. Böyle bir yola olanak tanınması, giderek, genelde, kötüniyetli davacıların, salt kendi iddialarının kanıtlanmasında yardımcı görev üstlenecek, adeta “görünüşte” davalılar kullanmak suretiyle dava açmalarının ve bundan yararlanmalarının yolunu açabilecek niteliktedir.(İlgili Yargıtay kararı tam metni)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.