Davacının aynı davalıya karşı olan birbirinden bağımsız birden fazla asli talebini aynı dava dilekçesinde ileri sürmesi halinde biri diğerinin sonucuna bağlı olan birden fazla asli talebin tefriki mümkündür- Yargıtay Kararı

Nis 9, 2020 | Boşanma Davasında İspat ve Deliller

Davacının aynı davalıya karşı olan birbirinden bağımsız birden fazla asli talebini aynı dava dilekçesinde ileri sürmesi halinde biri diğerinin sonucuna bağlı olan birden fazla asli talebin tefriki mümkündür

Davacı, boşanma davasıyla birlikle “mal rejiminin tasfiyesini” de talep etmiş, bununla ilgili ayrıca harç da yatırmıştır. Mahkemece, 24.06.2014 tarihinde tarafların boşanmalarına karar verilmiş, aynı kararla “mal rejim ‘nin tasfiyesine ilişkin davanın tefriki ile ayrı bir esasa kaydedilmesine” karar verilmiş, bilahare, bu talep hakkında aynı esas üzerinden “davacının bir aylık sürede tefrik işlemlerini yapmak üzere başvuruda bulunmadığı” gerekçesiyle 27.10.2014 tarihinde verilen ek kararla davanın açılmamış sayılmasına karar verilmiştir.

Davacının, aynı davalıya karşı olan birbirinden bağımsız birden fazla asli talebini aynı dava dilekçesinde ileri sürmesi halinde, biri diğerinin sonucuna bağlı olan birden fazla asli talebin tefriki mümkündür. Böyle bir tefrik bir kararı verilmesi halinde, tefrik edilen dava ile ilgili olarak tarafların başvurusu olmaksızın bir duruşma gününün belirlenmesi ve taraflara tebliği için mahkemenin kendiliğinden yapacağı bir işlem de yoktur.

Böyle bir durumda, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 150’nci maddesinin (3.) fıkrasına göre işlem yapılmasına da kanuni bir engel bulunmamaktadır. Buna göre, duruşma gününün belli edilmesi için tarafların başvurması gereken hallerde gün tespit ettirilmemişse, son işlem tarihinden başlayarak bir ay geçmekle dosya işlemden kaldırılır. Somut olayda tefrik edilen dava bakımından son işlem tarihi 24.06.2014’tür.

Bu tarihten başlayarak bir ay sonra dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilmeli, işlemden kaldınldığı tarihten başlayarak üç ay içinde yenilenmemesi halinde, üç aylık sürenin dolduğu gün itibariyle davanın açılmamış sayılmasına karar verilip kayıt kapatılmalıdır. Mahkemece, tefrik edilen dava hakkında işlemden kaldırılmasına ilişkin bir karar verilmeden, davacı vekilinin 22.10.2014 tarihli başvurusu üzerine davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 15.09.2015, E. 2015/1827, K. 2015/15915)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşine hakaret ve tehdit içeren sözler söylemek karma şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.