Davacı kadının ceza davasında şikayetten vazgeçmesinin kocasının cezadan kurtarmak amacına yönelik olup, af niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Mar 23, 2020 | Boşanma Davasında Affetme

Davacı kadının ceza davasında şikayetten vazgeçmesinin kocasının cezadan kurtarmak amacına yönelik olup, af niteliğinde değildir

Yapılan soruşturma, toplanan delillerle, davalının evin kapı kilidini değiştirdiği, eşine ve kayınvalidesine şiddet uyguladığı, kapı camını kırdığı anlaşılmaktadır.

Davacı kadının ceza davasında şikayetten vazgeçmesinin kocasının cezadan kurtarmak amacına yönelik olup, af niteliğinde değildir. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısmda davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK. md. 166/l)karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 03.12.2008, E. 2007/17506, K. 2008/16593.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Davacı kadının ceza davasında şikayetten vazgeçmesinin kocasının cezadan kurtarmak amacına yönelik olup, af niteliğinde değildir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.