Davacı davalıyla fiilen ayrı yaşadıklarını çocuğun davalı yanında kaldığını ve davalının çocuğu kendisine göstermediğini ileri sürerek çocuğun geçici velayetinin kendisine verilmesini isteyebilir- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Velayetin Değiştirilmesi

Davacı davalıyla fiilen ayrı yaşadıklarını çocuğun davalı yanında kaldığını ve davalının çocuğu kendisine göstermediğini ileri sürerek çocuğun geçici velayetinin kendisine verilmesini isteyebilir

Tarafların evlilik birliği devam etmektedir. Evlilik devam ettiği sürece yasal olarak ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar (TMK. md.336/1).

Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmiş ise hakim velayeti eşlerden birine verebilir. (TMK. md.336/2). Davacı, davalıyla fiilen ayrı yaşadıklarını, çocuğun davalı yanında kaldığım ve davalının çocuğu kendisine göstermediğini ileri sürerek, çocuğun geçici velayetinin kendisine verilmesi ve velayet kendisine verildiğinde çocuk için tedbir nafakasına hükmedilmesini istediğine göre, dava Türk Medeni Kanununun 336/2.maddesine dayanmaktadır.

Aynı yasanın 348.maddesine dayalı bir dava bulunmamaktadır. O halde tarafların delillerinin Türk Medeni Kanununun 336/2.maddesi çerçevesinde değerlendirilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, hatalı nitelendirmeyle yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 10.06.2010, E. 2010/7099, K. 2010/11554.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.